SuperBiz wiadomości UOKiK ukaże firmy, które płacą za pozytywne opinie

UOKiK ukaże firmy, które płacą za pozytywne opinie

26.05.2017, godz. 12:26
laptop komputer praca
foto: SHUTTERSTOCK

Na polskim rynku funkcjonują specjalistyczne agencje, które za odpowiednią opłatą publikują pozytywne komentarze nt. firmy oraz jej produktów lub usług, a także dodadzą nowe polubienia przy ocenach innych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów obserwuje zjawisko i ostrzega, że ma coraz więcej narzędzi, które pozwalają na jego zwalczanie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy w dzienniku, w sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń, oferujących odpłatne wytworzenie w ten sposób pozytywnego wizerunku danej firmy, wydarzenia, produktu lub usługi. Mimo że w ciągu kilku minut, można odnaleźć dziesiątki tego typu ofert, udowodnienie czynu nieuczciwej konkurencji jest bardzo trudne. Dowiedzenie, że dany przedsiębiorca korzystał z takich usług i zbieranie dowodów, utrudnia m.in. fakt, że niektóre agencje ulokowane są za granicą.

Sprawdź także: UOKiK ostrzega przed firmą pożyczkową

Astroturfing, czyli opłacanie publikacji pozytywnych komentarzy, jest karane na całym świecie, ponieważ wprowadza w błąd klientów oraz stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Ponadto takie działania mogą w konsekwencji doprowadzić także do zawirowań na rynku akcji.
– Również polskie przepisy, wbrew powszechnym opiniom, umożliwiają nakładanie kar na tych, którzy płacą za pochlebne opinie. Oraz na tych, którzy je piszą – komentuje cytowana przez „DGP" mec. Joanna Affre z kancelarii Affre i Wspólnicy.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: