SuperBiz wiadomości UOKiK w obronie frankowiczów. Banki zwrócą im nadpłacone pieniądze

UOKiK w obronie frankowiczów. Banki zwrócą im nadpłacone pieniądze

27.06.2016, godz. 17:43
Rząd łagodzi ustawę, która ma pomóc frankowiczom
Rząd łagodzi ustawę, która ma pomóc frankowiczom foto: SHUTTERSTOCK

Ujemne odsetki będą pomniejszać raty kredytów we frankach zaciągniętych przez klientów BPH oraz Pekao SA, zrekompensują im też straty – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK tłumaczy, że banki zgodziły się na ten krok dobrowolnie. Wcześniej jednak wszczęto przeciwko nim postępowanie.

Postępowanie UOKiK przeciwko BPH i Pekao rozpoczęło się w ubiegłym roku. Wszystko w związku z umocnieniem franka wobec złotego, które nastąpiło na początku ubiegłego roku i miało wpływ na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych. Równolegle nastąpił spadek poniżej zera wartości wskaźnika LIBOR uwzględnianego przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów. To z kolei powinno spowodować obniżenie wysokości rat. W niektórych przypadkach ujemny LIBOR doprowadził nawet do spadku oprocentowania kredytu poniżej zera.

Niestety, nie wszystkie banki uwzględniały ujemne oprocentowanie, choć w umowach kredytowych sposób jego ustalania określony został jako suma stawki bazowej LIBOR i marży kredytu. Teraz ma się to zmienić.

Zobacz także: Sukces frankowiczów. Rzecznik finansowy jest po ich stronie

– Obydwa banki zobowiązały się do zmiany praktyk i zrekompensowania strat konsumentom. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą uwzględniać ujemne oprocentowanie, a także oddadzą klientom kwotę wynikającą z różnicy między wcześniejszym oprocentowaniem, a tym, które w pełnym zakresie uwzględnia ujemny LIBOR. Ponadto, poinformują klientów o podjętych działaniach – informuje UOKiK.

BPH i Pekao SA to nie jedyne banki, przeciwko których UOKiK wszczął postępowanie w związku z nieuwzględnianiem ujemnego LIBOR-u. W sumie było ich osiem, do tej pory zapadły rozstrzygnięcia wobec: ING Banku Śląskiego, mBanku, Getin Noble Banku, Credit Agricole Bank Polska, Banku BPH, BNP Paribas Bank Polska oraz Pekao SA. Jedno postępowanie jest jeszcze w toku.

Źródło: UOKiK, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: