SuperBiz wiadomości Upał w pracy? Czy pracownik może przerwać pracę

Upał w pracy? Czy pracownik może przerwać pracę

10.07.2015, godz. 07:00
UPAŁ W PRACY
UPAŁ W PRACY foto: SHUTTERSTOCK

Za nami pierwsza fala letnich upałów i chwila wytchnienia, ale wkrótce one powrócą. Wysokie temperatury dobrze znosimy w czasie urlopu, gorzej w czasie pracy. Jakie obowiązki wobec podwładnych ma pracodawca, kiedy żar leje się z nieba? Pracownik może zaprzestać wykonywania swoich obowiązków, jeśli upał powoduje u niego dyskomfort.

Badania amerykańskiej firmy Captivate Network pokazały, że podczas upałów aż o 20 proc. spada produktywność, a o 19 proc. zdolność koncentracji wśród pracowników biurowych – podaje serwis wirtualnemedia.pl. Wyjątkowo słoneczne dni mają negatywny wpływ nie tylko na pracowników fizycznych, ale także tych zamkniętych w biurach z klimatyzacją (która nie jest standardem lub działa nieprawidłowo).

Sprawdź również: Ile zapłacisz za weekend nad Bałtykiem. Słoneczna Ustka, piękny Słupsk i popularne Rowy

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek darmowego dostarczenia swoim pracownikom wody, gdy temperatura wynosi powyżej 25 st. C (dla pracujących na zewnątrz) oraz pracownikom biurowym, gdy słupek rtęci przekracza 28 st. C. Dostęp do wody nie może przekraczać 75 metrów.

Pracodawca nie ma przymusu skracania dnia pracy z powodu upałów, ale może to zrobić wedle własnego uznania. Wówczas nie może odbić się to na wynagrodzeniach. Mimo to, jeśli zatrudniony źle reaguje w gorące dni, może przerwać pracę – bez utraty części pensji.

W odpowiednich warunkach powinni pracować zarówno pracownicy etatowi, jak i zatrudnieni na umowę zlecenie i dzieło. Za nie przestrzeganie przepisów BHP pracodawca może zapłacić grzywnę od 1 tys. do 30 tys. zł.

 

Źródło: wirtualnemedia.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: