SuperBiz wiadomości Urząd skarbowy rozliczy za ciebie PIT i przekaże 1 procent

Urząd skarbowy rozliczy za ciebie PIT i przekaże 1 procent

27.01.2017, godz. 14:31
Urząd Skarbowy przygotuje za ciebie PIT-a
foto: SHUTTERSTOCK

26 stycznia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian, który zakłada, że na wniosek podatnika urząd skarbowy sporządzi za niego zeznanie podatkowe. W ten sposób resort finansów chce ograniczyć koszty związane z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych. Ministerstwo przewidziało również duże udogodnienia dla emerytów i rencistów. Nie będą musieli wypełniać zeznania podatkowego, żeby przekazać 1 procent na organizację pożytku publicznego.

Wniosek będzie zawierał absolutne minimum – numer PESEL, rok, za który ma być złożone zeznanie podatkowe, dane teleadresowe, właściwy urząd skarbowy, adres mailowy oraz ewentualne informacje odnośnie organizacji pożytku publicznego. Autentyczność wniosku będzie można poświadczyć za pomocą podpisu kwalifikowanego lub danych pochodzącego z PIT-u za poprzedni rok.

Ministerstwo Finansów szykuje znaczne ułatwienia dla obywateli, którzy płacą podatek dochodowy od osób fizycznych. Zostały uwzględnione w projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym. Jego szczegóły przedstawił 27 stycznia podczas konferencji prasowej dyrektor departamentu administracji podatkowej MF Tomasz Strąk. Projekt zakłada, że podatnicy będą mogli złożyć online wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Odpowiedni formularz wyślesz ze strony portalu podatkowego lub banku. - Nawet dla osób, które nie są sprawne informatycznie, to jest minuta – przekonywał Tomasz Strąk.

Może cię zainteresować: Jak odliczyć darowiznę na WOŚP od podatku? [mini PORADNIK]

Na zmianie skorzystają ci podatnicy, którzy mają tylko jedno źródło dochodów, m.in. emeryci i renciści. Chociaż ci ostatni nie mają obowiązku rozliczać się z fiskusem, to często składają zeznanie podatkowe, aby przekazać 1 proc. podatku dla wybranej organizacji ze statusem OPP. Aby to zrobić, musieli wypełnić wszystkie wymagane pola formularza PIT-37. Po zmianach wystarczy, że wypełnią krótki formularz PIT-OP, a następnie złożą go w urzędzie. Formularz musi zawierać: imię, nazwisko, datę urodzenia, właściwy urząd skarbowy oraz ewentualnie dane organizacji pożytku publicznego. Będzie można wysłać go elektronicznie lub w tradycyjny sposób – za pośrednictwem poczty lub bezpośrednio w placówce US. Na wniosek podatnika to urząd skarbowy wyliczy wartość 1 procenta, a potem przekaże ją wskazanej organizacji.

- Chcemy jak najbardziej usprawnić podatnikom rozliczenie elektroniczne. Teraz zajmie ono większości podatnikom zaledwie kilka minut. Wprowadzamy także ułatwienia dla emerytów i rencistów, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku na rzez organizacji pożytku publicznego – powiedział Marian Banaś – wiceminister finansów oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej podczas konferencji prasowej resortu finansów 27 stycznia br.

Przeczytaj również: [PODSUMOWANIE 2016] Wzloty i upadki rządu PiS

Wniosek o to, żeby fiskus sporządził zeznanie za podatnika za 2016 r., będzie można złożyć między 15 marca a 10 kwietnia 2017 r. Formalności należy dopełnić online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jeżeli złożysz w terminie stosowny wniosek, fiskus będzie miał 5 dni roboczych na sporządzenie zeznania podatkowego i przesłanie go na wskazany adres email. Jeżeli uznasz, że nie zgadzasz się z zawartością zeznania, możesz odrzucić wniosek. Brak reakcji zostanie zinterpretowany jako akceptacja zeznania.

- Projekt ustawy zakłada, że do 10 kwietnia każdego roku podatnik, który osiąga dochody wyłącznie od płatników (dochody m.in. z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło i zlecenie, praw autorskich) i organów rentowych, będzie mógł złożyć do urzędu skarbowego wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. Podczas wypełniania wniosku podatnik wypełni maksymalnie 36 pól i będzie mógł skorzystać m.in. z rozliczenia wspólnie z małżonkiem, ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów oraz możliwości przekazania 1 procenta podatku wybranej organizacji pożytku publicznego – poinformowało Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacie prasowym.

Zobacz także: Do jutra możesz zrzucić rozliczenie PIT-a na pracodawcę

Wiceminister Banaś szacuje, że na zmianach skorzysta 13 mln Polaków. - Projekt ustawy wprowadzającej nowe rozwiązania został w czwartek przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Przewidujemy, że zostanie ona wprowadzona w życie z dniem 15 marca tego roku. Uznaliśmy, że tak duże ułatwienie dla podatników warto wprowadzić już do rozliczenia PIT za 2016 r. Stąd ten termin – wyjaśni szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak tłumaczą pomysłodawcy projektu, dzięki zmianom uda się obniżyć koszty, jakie generują wydruki papierowych wersji PIT-ów. Zmaleją koszty przechowywania dokumentów, urzędy zaoszczędzą także na obsłudze deklaracji. W zeszłym roku przez trzy miesiące (od połowy lutego do połowy maja) blisko 15 tys. urzędników wprowadzało treści papierowych PIT-ów do systemu elektronicznego. Do skarbówki trafiło ok. 7 mln zeznań podatkowych w wersji papierowej.

Źródło: mf.gov.pl, biznes.onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: