SuperBiz wiadomości Urzędnicy będą pilnować, czy firma zmienia umowę o pracę na zlecenie

Urzędnicy będą pilnować, czy firma zmienia umowę o pracę na zlecenie

09.01.2017, godz. 12:18
BIZNES FIRMA SPOTKANIE ZEBRANIE
foto: SHUTTERSTOCK

ZUS, inspekcja pracy, skarbówka dokładnie przyjrzą się firmom, które zamieniają pracownikom umowy etatowe na tzw. śmieciówki. Przedsiębiorstwa, które takich manewrów nie stosują, wizyt kontrolerów raczej nie powinny się spodziewać.

Firmy, które zmieniają swoim pracownikom umowy etatowe na umowy o dzieło lub umowy zlecenie będą surowo karane. Teraz inspektorzy ZUS,  ale także skarbówki, sanepidu, Inspekcji Handlowej czy Państwowej Inspekcji Pracy nie będą musieli szukać takich nieuczciwych firm po omacku. Urzędnikom zadanie ułatwi specjalny Kompleksowy System Informatyczny ZUS, który  po swoich analizach opartych na swoich algorytmach skuteczniej wskaże podmioty do kontroli.

Zobacz: W tych miastach przez smog możesz jeździć komunikacją za darmo

Zgodnie z art. 78 a dodanym do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej od tego roku każda planowana kontrola w firmie musi być poprzedzona szczegółową analizą, czy w danym przedsiębiorstwie zachodzi ryzyko łamania prawa. Kontrolerzy ruszą tam, gdzie ryzyko wystąpienia nieprawidłowości i omijania prawa jest największe.
- AG

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: