SuperBiz wiadomości Ustawa frankowa pod lupą Komitetu Stabilności Finansowej

Ustawa frankowa pod lupą Komitetu Stabilności Finansowej

30.03.2016, godz. 15:30
Frank szwajcarski
foto: EAST NEWS

Komitet Stabilności Finansowej w kwietniu zajmie się ustawą prezydencką dla frankowiczów. Zdaniem KNF ustawa może pomóc frankowiczom, ale jednocześnie może nawet doprowadzić do kryzysu finansowego państwa.

18 kwietnia ma odbyć się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej  dotyczące problemów związanych z kredytami walutowymi - poinformował w środę PAP dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP Przemysław Kuk.

Zobacz: Punkt przedszkolny - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

Komitet Stabilności Finansowej (w KSF reprezentowane są: Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny) zostanie zwołany na prośbę prezesa KNF Andrzeja Jakubiaka. Członkowie Komitetu Stabilności Finansowej mają zastanowić się nad rozwiązaniem  problemów frankowiczów po tym, jak KNF negatywnie zaopiniowała prezydencki projekt ustawy.


KNF uznała, że jeśli prezydencka ustawa weszłaby w życie w takiej formie, w jakiej została zaprezentowana, to groziłby zachwianie stabilności konkretnych banków, utrata zaufania do systemu bankowego, a co najgorsze – nawet poważny kryzys finansowy.


Co takie niebezpiecznego czai się w prezydenckim projekcie ustawy dla frankowiczów? Problem numer jeden to tzw. „kurs sprawiedliwy”. To kurs, który ma być stosowany przy restrukturyzacji kredytów walutowych zaciąganych głównie przez frankowiczów, którzy wzięli kredyty na mieszkania. Ma on wynikać z porównania kosztów kredytu dominowanego albo indeksowanego do kredytu branego przez konsumentów w złotych. Ten kurs sprawiedliwy jest różny. Kurs sprawiedliwy ma być ustalany indywidualnie dla każdego kredytu i stosowany do końca trwania umowy.


Prezydencki projekt zakłada też trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tylko te osoby, które zadłużyły się na własne potrzeby mieszkaniowe. Wyklucza wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Źródło: tvn24bis.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: