SuperBiz wiadomości Ustawa o sieci szpitali zaczęła obowiązywać. Co to oznacza dla pacjentów?

Ustawa o sieci szpitali zaczęła obowiązywać. Co to oznacza dla pacjentów?

04.05.2017, godz. 18:31
Szpitalny sufit runął na pacjentów
foto: Super Express

Od czwartku wchodzi w życie ustawa o tzw. sieci szpitali, która jak zapewniają jej twórcy – ma zagwarantować krótsze kolejki i łatwiejszy dostęp do poradni lekarskich. Jak będzie działać w praktyce, dopiero się okaże, wydaje się jednak, że gorzej niż dotychczas w polskiej służbie zdrowia już nie mogło być.

Tzw. sieć szpitali, czyli system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zostanie utworzony na mocy ustawy, która od 4 maja wchodzi w życie. 27 czerwca ogłoszone mają zostać wykazy placówek, które zakwalifikują się do sieci, a mają obowiązywać od 1 października.

Zobacz także: Darmowe leki dla seniorów od maja [NOWA LISTA LEKÓW]

Warunkiem zakwalifikowania się szpitala do sieci jest ponad dwuletnia umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia, obecność szpitalnego oddziału ratunkowego oraz izby przyjęć (poza szpitalami: onkologicznymi, pulmonologicznymi i ogólnopolskimi. „Bycie" w sieci zapewni szpitalom gwarantowaną umowę z NFZ. Na cały system ma zostać przeznaczonych ok. 91 proc. wszystkich dostępnych na leczenie środków. Pozostałe 9 proc. ma być wydawane w ramach konkursów dla szpitali zarówno sieciowych, jak i tych będących poza siecią.

Nowelizacja państwowego systemu opieki zdrowotnej ma według Ministerstwa Zdrowia skrócić kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych, na których pacjenci dotychczas wielokrotnie w ciężkim stanie musieli odczekać nawet kilka godzin. Resort zapewnia także poprawę sytuacji w izbach przyjęć oraz łatwiejszy dostęp do przyszpitalnych poradni.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: