SuperBiz wiadomości Ustawa przyjęta. Fiskus sam rozliczy nasz PIT!

Ustawa przyjęta. Fiskus sam rozliczy nasz PIT!

24.02.2017, godz. 13:54
Urząd skarbowy, PIT
foto: Super Express

Koniec z samodzielnym wypełnianiem PIT i to już począwszy od tego roku! Sejm przegłosował dziś zmiany w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dokumentem musi się jeszcze zająć Senat. O czym mówią zmiany?

Zmiany dotyczą osób fizycznych – takich, które uzyskują dochody wyłącznie od płatników, czyli praco- i zleceniobiorców oraz emerytów i rencistów, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego. Co ważne, urząd skarbowy sam odliczy nam też wszystkie przysługujące ulgi. Zmiana ma polegać na tym, że fiskus, kiedy się o to do niego zwrócimy, sam przygotuje nam wstępnie wypełniony formularz PIT-37. A my po prostu będziemy go akceptować, albo nie. Jeśli ktoś nie ma zaufania do urzędników, sam będzie mógł wypełnić swoje zeznanie podatkowe tak, jak do tej pory.

ZOBACZ TEŻ: Urząd skarbowy rozliczy za ciebie PIT i przekaże 1 procent. Szczegóły projektu

Aby skorzystać z opcji rozliczania PIT przez skarbówkę, trzeba będzie wypełnić formularz PIT-WZ lub oświadczenie PIT-OP. Będzie to można zrobić przez internet. Wtedy urząd pobierze dane o naszych finansach od ZUS, pracodawcy itd. i przygotuje nam rozliczenie PIT-37. Jeśli zaś chodzi o emerytów i rencistów – do tej pory, aby przekazać 1 proc. swojego podatku instytucji dobroczynnej, musieli oni składać zeznanie podatkowe. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie wystarczyło złożenie prostego oświadczenia ze wskazaniem danej organizacji.


Źródła: tvn24bis.pl, e-pity.pl

tagi: pit skarbówka
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: