SuperBiz wiadomości Ustawa uszczelniająca 500 Plus podpisana przez prezydenta

Ustawa uszczelniająca 500 Plus podpisana przez prezydenta

25.07.2017, godz. 14:32
500 plus nie wpływa na wzrost bezrobocia
foto: SHUTTERSTOCK

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma zapobiegać niepożądanym zjawiskom związanym z pobieraniem 500 plus. Ustawa ułatwi także zakładanie żłobków i poszerzy grono beneficjentów Karty Dużej Rodziny.

25 lipca Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin. Ustawa wprowadza szereg zmian w kwestii wymogów, jakie muszą spełnić rodzice ubiegający się o 500 zł na dziecko, kryteriów przyznawania karty Dużej Rodziny czy zakładania żłobków. Ustawa ujednolica i doprecyzowuje przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Kształt ustawy stanowi konsekwencję przeglądu systemów wsparcia rodzin, do przeprowadzenia którego zostało zobligowane Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obowiązek dokonania przeglądu nałożyła na resort ustawa określająca warunki programu "Rodzina 500 plus".

ZOBACZ: Zmiany w 500 Plus stały się faktem. Sejm przyjął ustawę

Główne zasady przyznawania świadczeń wychowawczych pozostają bez zmian, zachowano też dotychczasowe kryteria dochodowe, ale zmieniają się reguły dotyczące konkretnych przypadków, np. te związane ze wsparciem na dzieci w opiece naprzemiennej. Obostrzenia dotyczą też samotnych rodziców oraz pracowników ubiegających się o 500 plus. Wnioskodawcy, którzy samotnie wychowują dzieci i starają się o świadczenie wychowawcze, powinni zadbać o ustalenie obowiązku alimentacyjnego. Rodzice, którzy rozwiążą umowę o pracę i podpiszą kolejną z tym samym pracodawcą, przez trzy miesiące nie będą mogli pobierać świadczenia wychowawczego. Ponadto beneficjent będzie mógł zostać wezwany przez gminę do złożenia wyjaśnień, jeżeli wystąpi podejrzenie, że mieszka za granicą.

Dużym ułatwieniem dla rodziców będzie nowy termin składania wniosków, który w tym roku wypada 1 sierpnia. Oznacza to, że w wakacje będzie można ubiegać się o przystąpienie do programu w nowym okresie zasiłkowym, który obowiązuje od 1 października. W przyszłym roku nabór wniosków w wersji drukowanej i online rozpocznie się jeszcze wcześniej, bo od 1 lipca. Terminy składania wniosków o świadczenia wychowawcze, świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostały ujednolicone.

CZYTAJ: Zmiany w 500 Plus. Senat poparł ustawę, która uszczelnia rządowy program

W ustawie zrezygnowano z podniesienia kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych oraz ze zwiększenia wysokości niektórych świadczeń rodzinnych. Takie zmiany rząd planował w 2015 roku. Dodatkowo zmieniły się kompetencje związane z obsługą wniosków składanych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Dotychczas odpowiadały za nią urzędy marszałkowskie, teraz odpowiedzialność spocznie na wojewodach.

Oddzielne zmiany dotyczą żłobków i klubów dziecięcych. Podobnie jak przedszkola, zostaną one zwolnione z opłat od nieruchomości, nie będą musiały też posiadać dwóch sal, ale pod warunkiem, że zapewnią dzieciom miejsce do odpoczynku. W kwestii Karty Dużej Rodziny powiększy się wachlarz osób uprawnionych do jej posiadania. O kartę będą mogli ubiegać się rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali co najmniej trójkę dzieci na utrzymaniu.

Oprac. na podst. biznes.onet.pl, superbiz.se.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: