Komputery

i

Autor: Shutterstock

Uwaga na internetowych oszustów. W ich sidła wpadł nawet Facebook i Google!

2017-04-30 15:21

Nie brakuje dnia, aby media nie przestrzegały przed cyberprzestępcami, którzy tylko czekają, by wyłudzić dane użytkowników za pośrednictwem banków, portali społecznościowych czy stron internetowych. Ostrzeżenia o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa nie pomagają i co jakiś czas dochodzi do masowych ataków hakerów i naciągania klientów. Ostatnio jednak sytuacja wyłudzeń spotkała nawet światowych gigantów, którzy – zdawać by się mogło – są szczególnie uczuleni na oszustów w sieci. W ten sposób dwie olbrzymie korporacje straciły prawie 100 mln dolarów (tj. ok. 400 mln zł!).

Fałszywe konta pocztowe, wiadomości premium, podawanie danych do logowania na podejrzanych stronach... to norma, jeśli chodzi o działania cyber oszustów. Jednak nawet wiedza światowych gigantów w zakresie nowych technologii IT nie uchroniła dwie wielkie korporacje przed oszustwem, które kosztowało ich niebagatelną kwotę 400 mln zł!


Zobacz także: Majówka to nie jedyna okazja, żeby odpocząć. Zobacz, kiedy jeszcze wziąć wolne

Chwyt był prosty: pomysłowy Litwin założył podrobione konto e-mail oraz spreparował kilka dokumentów w imieniu firmy Quanta Computer, z której usług korzystali zarówno Facebook, jak i Google. Wcześniej założył spółkę o takiej samej nazwie i za pomocą korespondencji online zdołał namówić obie firmy, aby wpłaciły należność na jego konto bankowe (a nie de facto konto firmy z którą pionierzy technologii współpracowali).

Sprawdź również: Ustalenia z Brukseli: Wielka Brytania będzie miała twarde lądowanie po Brexicie


W efekcie zawrotna suma 100 mln dolarów trafiła do litewskiego hakera, a nie do azjatyckiego producenta sprzętu komputerowego. Oszust podrobił faktury i rozesłał kwotę do kilku banków licząc, że nikt się nie zorientuje. Jednak został namierzony przez FBI i postawiono mu zarzuty. Za kradzież grozi mu 20 lat pozbawienia wolności. Ta sytuacja tym bardziej jest przestrogą dla wszystkich tych, których IT nie jest mocną stroną.

 

Źródło: /innpoland.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze