SuperBiz wiadomości Uwaga kierowcy! Jazda na podwójnym gazie może kosztować aż 60 tys. zł!

Uwaga kierowcy! Jazda na podwójnym gazie może kosztować aż 60 tys. zł!

11.08.2017, godz. 14:44
KONTROLA RADAR ISKRA POLICJA
KONTROLA RADAR ISKRA POLICJA foto: EAST NEWS

Zbliża się długi weekend i miliony Polaków wyjdą na wypoczynek. Policja już rozpoczęła dodatkowe kontrole na drogach dla bezpieczeństwa podróżnych i przypomina, że przekroczenie prędkości o 50 km/h w strefie zabudowanej, skutkuje zabraniem prawa jazdy. Jeszcze surowej zostaną potraktowani pijani kierowcy - nie tylko stracą prawko na co najmniej 3 lata, ale także mogą zapłacić grzywnę do 60 tys. zł!

Jaka kara za jazdę po alkoholu?
W długi weekend Polacy wsiądą za kółko, aby kilka upalnych dni sierpnia spędzić poza miastem. Tradycyjnie na drogach możemy spodziewać się korków, ale niestety także, większej liczby wypadków. Zapędy piratów drogowych mogą studzić ogromne kary finansowe, które czekają na pijanych kierowców.

Zobacz również: Jaka kara grozi za jazdę ze zbyt dużą liczbą pasażerów w aucie?

W przypadku skazania przez sąd za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości pojazdem mechanicznym, kierowca traci prawo jazdy na co najmniej 3 lata. Ale to nie koniec. Do tego musi zapłacić 5-10 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - kwota dotyczy osób skazanych za ten czyn po raz pierwszy. Recydywiści będą musieli wyłożyć z własnej kieszeni nawet 60 tys. zł!

Karą za przekroczenie prędkości w Polsce może być nie tylko mandat i określona liczba punktów karnych, lecz także zatrzymanie prawa jazdy. To, jak bolesna będzie kara, zależy przede wszystkim od tego, o ile przekroczymy dopuszczalną prędkość na danej drodze.

Jakie kary grożą za przekroczenie prędkości?
Karą za przekroczenie prędkości:
– od 6 do10 km/h jest mandat do 50 zł i 1 pkt karny,
– od 11 do 20 km/h jest mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karnych,
– od 21 do 30 km/h jest mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karnych,
– od 31 do 40 km/h jest mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych,
– od 41 do 50 km/h jest mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych,
– od 51 km/h jest mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych i zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące.

Sprawdź też: Jaka kara grozi za wymuszenie pierwszeństwa na rowerzyście?

Surowe kary dla recydywistów
Od 1 czerwca br. weszły w życie przepisy, wprowadzające surowsze kary dla osób, które zdecydują się usiąść za kierownicą, choć straciły prawo jazdy – także za sprawą decyzji administracyjnej po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym. Obecnie za taki czyn grozi kara dwóch lat więzienia oraz zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez sąd nawet na 15 lat. Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, można być zaś ukaranym pozbawieniem wolności na pięć lat.


Źródło: rp.pl, infor.pl, Superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: