SuperBiz wiadomości Uwolnili potężną chmurę pyłu do atmosfery i dostali jedynie 300 zł mandatu

Uwolnili potężną chmurę pyłu do atmosfery i dostali jedynie 300 zł mandatu

28.12.2016, godz. 12:07
zanieczyszczenie powietrza.
foto: SHUTTERSTOCK

5 listopada tego roku w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland doszło do nagłej emisji pyłu tlenku żelaza, który utworzył rdzawą chmurę. Zanieszczyczenie dostało się do atmosfery, za co Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach przyznał firmie... 300 zł mandatu - informuje "Gazeta Wyborcza".

Tamtego dnia do powietrza przedostał się groźny pył, w tym tlenki żelaza, które odpowiadają za rdzawy kolor chmury. Firma przekonywała, że zanieczyszczenia w większości opadły na teren huty.

Sprawdź też: Głodują w proteście przeciwko powiększeniu Opola

Regionalny oddział "Gazety Wyborczej" z Sosnowca dotarł do wyników kontroli przeprowadzanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. - Podczas kontroli ustalono, że wielki piec nr 2 wyposażony jest w cztery otwory spustowe i cztery koryta, co stanowi naruszenie warunków pozwolenia zintegrowanego, według którego piec powinien być wyposażony w trzy otwory spustowe oraz trzy koryta - wyjaśnia w dzienniku inspektor Jarosław Rasała, główny specjalista w WIOŚ w Katowicach.

Efekt kontroli? Mandat 300 zł nałożony na osobę odpowiedzialną za emisję pyłu. Do powietrza przedostało się wówczas 227 kg zanieczyszczeń. Jak podaje "GW", do końca marca 2017 huta jest zobowiązana złożyć sprawozdanie roczne. Za wykazane w nim przekroczenie norm zostaną na zakład nałożone stosowne kary.

 

Źródło: sosnowiec.wyborcza.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: