SuperBiz wiadomości VAT dalej będzie podwyższony

VAT dalej będzie podwyższony

01.10.2016, godz. 15:14
PIT, podatek
foto: SE/EAST NEWS

Pięć lat temu rząd PO-PSL podniósł "tymczasowo" stawkę, z 22 procent do 23. Jednak "tymczasowo" przeciągnęło aż do dzisiaj. PiS zrobił ten sam numer - nie będzie powrotu do normalnej stawki do 2018 roku. Tak mówi projekt resortu finansów.

Podniesienie stawki jako zarzut pierwszy i złamanie obietnicy chwilowości tego rozwiązania jako zarzut drugi, były podnoszone przez opozycję podaczas poprzednich rządów. W tym także politcy Prawa i Sprawiedliwości wytykali głośno, jak PO i PSL oszukują naród i dławią polską gospodarkę.

I po roku rządów robią to samo - władze podtrzymują "tymczasowe" podniesienie stawki podatku od towarów i usług przez ich oponentów politycznych i 23 procent VAT-u przedłużono na kolejne dwa lata obrachunkowe.

ZOBACZ TEŻ: Komornicy wchodzą w e-usługi. Dłużnicy będą mieli o wiele gorzej

Jak to tłumaczą? Na razie pomysł jest w fazie projektu Ministerstwa Finansów, ale obecny parlament nie zwykł odrzucać projektów rządu. Pretekstem jest argument, że utrzymanie wyższej stawki to tylko jeden z wielu elementów zmian. A że większość jest korzystna dla podatnika, to żeby budżet nie ucierpiał, to musi .... ponownie "tymczasowo" przedłużyć już raz przedłużaną "tymczasową" zmianę stawek.

Tylko czy tym razem wyborcy PiS to zaakceptują i puszczą płazem? Zwłaszcza że wedle ekspertów wysoki VAT (średnia unijna to 21,5 procent) uderza przede wszystkim w najbiedniejszych...

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: