SuperBiz wiadomości W 2016 urodziło się 16 tys. dzieci więcej niż rok wcześniej! Czy to efekt 500 plus?

W 2016 urodziło się 16 tys. dzieci więcej niż rok wcześniej! Czy to efekt 500 plus?

01.02.2017, godz. 13:53
Rodzi się więcej dzieci
foto: SHUTTERSTOCK

W ubiegłym roku urodziło się 385 tys. dzieci, czyli o 16 tys. więcej niż w 2015 r. – wynika z opublikowanych we wtorek danych GUS. Jak prognozuje minister Elżbieta Rafalska, w tym roku wzrost liczby urodzeń powinien być jeszcze wyższy – nawet o 25–35 tys.

– Dane GUS o liczbie urodzeń są bardziej optymistyczne od naszych prognoz – powiedziała PAP Rafalska, odnosząc się do informacji, że w 2016 r. urodziło się 385 tys. dzieci – o 16 tys. więcej niż rok wcześniej. Jej zdaniem, w tym roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 410–420 tys.

Zobacz również: Polska dzietność na dnie. Gorzej jest tylko w dwóch krajach [INFOGRAFIKA]

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę na wyraźny wzrost w ostatnich dwóch miesiącach 2016 r. - liczba urodzeń w listopadzie zwiększyła się o 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, zaś w grudniu o ok. 5,7 proc.
Jak podkreśliła, dzieci urodzone w tych dwóch miesiącach zostały poczęte już po uchwaleniu ustawy, wprowadzającej program Rodzina 500 plus, czyli po 11 lutego, w związku z czym nie można wykluczyć wpływu świadczenia na wzrost dzietności.

Sprawdź także: Na co Polacy wydają 500 plus?

Wzrost urodzeń dwa miesiące z rzędu nie miał miejsca w Polsce od 2011 r. Ponadto, jak dodała Rafalska, miesiące zimowe zwykle charakteryzowały się niższą liczbą urodzeń niż wiosenne.
– To są pierwsze dane, liczone na styku funkcjonowania programu. Są bardzo budujące i optymistyczne, wszyscy się bardzo cieszymy, bo nie było wiadomo, kiedy ten efekt będzie widoczny – czy dopiero po pierwszym pełnym roku finansowania programu. Ale ten drugi miesiąc wzrostu potwierdza, że to nie incydent, nie przypadek – podkreśliła szefowa resortu.

Czytaj też: Rafalska: kobiety nie rezygnują z pracy przez „500 plus”

Zwróciła również uwagę, że dane GUS pokazują znacznie wyższe wzrosty urodzeń, niż prognozowano w ocenie skutków regulacji ustawy o wspieraniu rodzin w wychowaniu dzieci. Tam w pierwszym roku programu prognozowano ok. 376 tys. urodzeń, a w następnym roku niewiele ponad 380 tys. Jednak na w pełni potwierdzone dane o wpływie programu na demografię trzeba jeszcze poczekać.
Wypłaty świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus ruszyły w kwietniu ubiegłego roku. 500 zł przysługuje rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko do 18 roku życia bez względu na zarobki. Świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko, gdy dochód na osobę w rodzinie wynosi mniej niż 800 zł lub 1200 zł, jeśli pod opieką ma się dziecko niepełnosprawne.

Źródło: MRPiPS, Money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: