SuperBiz wiadomości W bankach pojawi się nowy rodzaj kont. Będą całkowicie darmowe

W bankach pojawi się nowy rodzaj kont. Będą całkowicie darmowe

19.07.2016, godz. 19:49
bank
foto: SHUTTERSTOCK

Wprowadzenie nowego rodzaju kont bankowych dla osób, które do tej pory ich nie posiadały, ułatwienia dla klientów zmieniających konta, a także nadzór nad działalnością stron internetowych porównujących konta oferowane przez poszczególne banki – to najważniejsze zmiany zawarte w projekcie ustawy o usługach płatniczych, który przyjął dziś (19.07.) rząd.

Głównym celem nowych przepisów ma być zwiększenie poziomu ubankowienia, czyli liczby osób, które posiadają konta. Autorzy projektu tłumaczą, że na tle innych krajów nasz wypada słabo. Z raportu Banku Światowego z 2014 r. wynika, że 22 proc. dorosłych Polaków nie ma rachunku osobistego.

Lekarstwem na to ma być zobowiązanie wszystkich instytucji finansowych do zamieszczenia w ofercie nowego rodzaju konta – tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Ma być on dostępny dla tych, którzy konta wcześniej nie mieli i całkowicie bezpłatny. Z założenia dawać ma dostęp do podstawowych usług bankowych, przewidziane są także ograniczenia dotyczące np. liczby bezpłatnych przelewów (w projekcie zapisano, że może być ich nie więcej niż 15 miesięcznie, włączając w to stałe polecenia zapłaty). Jeżeli właściciel takiego konta przekroczy ten limit, bank nałoży na niego opłatę, która ma być jednak nie wyższa niż opłata za tę samą usługę pobierana przez dany bank od posiadaczy "zwykłych" kont.

Zobacz także: Atak hakerów na klientów banku

Dzięki nowej ustawie wzmocniony ma być również nadzór nad funkcjonowaniem stron internetowych porównujących oferty różnych banków prowadzących konta. Uregulowana ma być m.in. kwestia tego, jakie elementy ofert poszczególnych banków mają ze sobą zestawiać. Prównywarki, które spełnią określone w przepisach wymogi będą mogły zamieszczać informacje na ten temat. Klienci będą mogli to zweryfikować zaglądając na stronę internetową Komisji Nadzoru Bankowego, która prowadzić ma wykaz tych stron.

Kolejny kwestia, która pojawia się w przyjętym przez rząd projekcie dotyczy ułatwień w przenoszeniu konta z jednej instytucji do innej. W uzasadnieniu do ustawy czytamy, że mechanizm ten funkcjonuje dosyć sprawnie w przypadku samych banków, gorzej mają klienci, którzy chcą przenieść rachunek z banku do innej instytucji finansowej. Nowa ustawa ma to zmienić. Dodatkowo, rozwiązania, które w tej chwili funkcjonują na zasadzie dobrej woli banków (które np. realizują rekomendację wydana w tej sprawie przez Związek Banków Polskich), teraz mają być obowiązującym prawem.

Czytaj również: Kiedy opłaca się zmienić bank?

Do wprowadzenia zmian w ustawie o usługach płatniczych obligują nas unijne przepisy. Cały proces przyjmowania zmian w ustawie o usługach płatniczych powinien zakończyć się we wrześniu.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: