SuperBiz wiadomości W kwietniu rząd ogłosi "Mieszkanie+"? A co z programem, który już trwa?

W kwietniu rząd ogłosi "Mieszkanie+"? A co z programem, który już trwa?

06.04.2016, godz. 15:46
Mieszkanie, budowa
foto: EAST NEWS

Po programie "Rodzina 500+" przyjdzie kolej na program "Mieszkanie+"? Rząd najprawdopodbniej ogłosi go jeszcze w kwietniu. Jego celem ma być zwiększenie dostępności tanich mieszkań na wynajem. A co z podobnym programem przyjętym przez poprzedni rząd, którego realizacja już się rozpoczęła?

Informację o zapowiadanym przez premier Szydło nowym rządowym programie potwierdza Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. W ramach 'Mieszkania+" miałby powstać szereg zróżnicowanych instrumentów wsparcia na rynku mieszkaniowym.

Zobacz także: Nowy rządowy program mieszkaniowy

Jak wyjaśnia MIB, ministerstwo i rząd dążą do odejścia od wspierania "własności mieszkaniowej" (w Polsce ok. 85 proc. mieszkań to mieszkania własnościowe). Wzorując się na wysoko rozwiniętych krajach Unii Europejskiej tj. Niemczech, Danii, Szwecji, chcą rozwoju rynku tanich mieszkań na wynajem.

Resort budownictwa zwraca uwagę, że kraje z dużym zasobem mieszkań na wynajem łagodniej przechodziły kryzys finansowy, choćby ze względu na fakt, że obywatele – mając alternatywę w postaci mieszkań na wynajem – nie musieli się zadłużać na wiele lat nabywając mieszkania na własność.

Ministerstwo zapowiada, że tanie mieszkania będą budowane na gruntach należących do Skarbu Państwa, dzięki czemu koszt budowy miałby nie przekraczać 3 tys. zł za metr kw. Ponadto istniałaby możliwość wynajmu takiego mieszkania z opcją "dojścia do własności". Jak informuje MIB, w ten sposób koszt spłaty takiego mieszkania będzie mniejszy niż komercyjny.

Czytaj również: Rząd da 900 zł osobom, które oszczędzają na mieszkanie lub remont

Kolejnym narzędziem, którego wprowadzenie w ramach programu "Mieszkanie+" ma być powrót do kas oszczędnościowo-budowlanych. Osoby, które oszczędzałyby w ten sposób przy zakupie mieszkania, remoncie lub budowie domu mogłyby liczyć na premię finansową z budżetu państwa.

Propozycje PiS dotyczące tanich mieszkań na wynajem są zbliżone do programu, który we wrześniu ubiegłego roku przyjął rząd PO. Jego realizacja rozpoczęła się w marcu tego roku i jest przewidziana na 10 lat.

Więcej: Pierwsze tanie mieszkania na wynajem w 2017 roku

Zakłada on budowę tanich mieszkań na wynajem osobom, których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub na zapłacenie komercyjnego czynszu, a z drugiej strony ich dochody są za duże, aby mogły dostać mieszkanie komunalne lub socjalne.

W ramch programu Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udziela atrakcyjnych kredytów, o które starać się mogą m.in. towarzystwa budownictwa społecznego (gminne i prywatne), spółdzielnie mieszkaniowe, spółki gminne.

Jak informował kilka tygodni temu BGK, w ramach pierwszej edycji programu  wpłynęło 59 wniosków od 45 inwestorów, na łączną kwotę 374 mld zł. Dotyczą one finansowania budowy 2 996 mieszkań w ramach inwestycji o łącznej wartości 591 mln zł.

Mieszkania wybudowane w ramach pierwszej edycji mogą być gotowe już w 2017 r. Na wrzesień tego roku BGK zapowiedział nabór wniosków do drugiej edycji.

Źródło: PAP, BGK, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: