DOKUMENTY PODPIS UMOWA RACHUNKI

i

Autor: Shutterstock

W Opolu znaleźli sposób na ciepło tańsze nawet o 25 procent

2016-10-19 12:42

14 tysięcy gigadżuli oszczędności i o 900 tysięcy złotych mniejsze rachunki tych, którzy w ciągu ostatniego roku korzystali z "nowego" ciepła - oto efekt pomysłu Energetyki Cieplnej Opolszczyzny zrealizowanego dzięki współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Opolu.

Projekt ECO realizowany jest na osiedlu Armii Krajowej (dawniej ZWM), zamieszkałym przez 20 tysięcy lokatorów. Ogrzewanie ich mieszkań jeszcze rok temu oparte było o system węzłów grupowych, co oznacza, że jeden węzeł sterował dostarczaniem ciepła do kilku budynków, na dodatek przestarzałymi rurociągami powodującymi straty. Część ciepła, które powinno trafiać do mieszkań, ginęła po drodze.

- Wypowiedzieliśmy wojnę temu zjawisku - mówi prezes Energetyki Cieplnej Opolszczyzny S.A. Wiesław Chmielowicz - i właśnie ją wygraliśmy. W 2015 r. zrezygnowaliśmy z węzłów grupowych, zastępując je indywidualnymi w 45 budynkach osiedla. Zbudowaliśmy też nowe rurociągi wykonane w technologii preizolowanej, co zminimalizowało straty ciepła na przesyle. Po roku można ocenić efektywność energetyczną i ekonomiczną tej inwestycji: Skala oszczędności ciepła i pieniędzy lokatorów dają ECO i Spółdzielni Mieszkaniowej prawdziwy powód do dumy. Cieszę się i dziękuję jednemu z naszych największych klientów za zaufanie i partnerstwo, bez których nie byłoby tego efektu.

Inwestycja budowy indywidualnych węzłów i szczelnych rurociągów, twarzących wspólnie nowy system ciepłowniczy na osiedlu Armii Krajowej, trwa od 2103 r. Już dziś wiadomo, że wyeliminuje to straty na przesyle ciepła sięgające w przeszłości nawet 15 proc., a zapotrzebowanie na energię cieplną spadnie na osiedlu o około 20 proc. - uwzględniając dopasowanie dostaw do indywidualnych potrzeb odbiorców, co gwarantują nowe węzły. W rezultacie mieszkańcy opolskiego osiedla zapłacą za ciepło od 15 do 25 proc. mniej.

- Teoretycznie ECO powinno zależeć na sprzedaży odbiorcom jak największej ilości ciepła, a nie na jego oszczędzaniu - komentuje prezes Chmielowicz. Ale to bardzo krótkowzroczne myślenie. Zdecydowanie lepszą strategią jest dostarczanie mieszkańcom takiej ilości ciepła, jakiej potrzebują. Dzięki temu odbiorcy nie płacą za straty, zadowoleni są z niższych cen i chcą współpracować z dostawcą, który szanuje ich potrzeby i pieniądze. Doskonale rozumie to również Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu, która z przekonaniem przystąpiła do tej inwestycji i jest pełnoprawnym udziałowcem jej powodzenia.
Modernizacja systemu ciepłowniczego, oparta na budowie węzłów indywidualnych, zakończy się w 2020 roku. Zgodnie z planem obejmie wszystkie budynki osiedla, w których znajduje się około 8500 mieszkań.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze