SuperBiz wiadomości W Polsce najłatwiej o pracę

W Polsce najłatwiej o pracę

15.06.2016, godz. 15:27
Fabryka PZL-Świdnik
Fabryka PZL-Świdnik foto: SE/EAST NEWS

Zdecydowana większość polskich firm deklaruje, że w III kwartale tego roku zatrudniać będzie nowych pracowników (lub przynajmniej nie będzie zwalniać tych, którzy już pracują). Tym samym Polska jest jednym z krajów, których o pracę będzie najłatwiej.

Z najnowszej edycji raportu ManpowerGroup wynika, że spośród 750 przebadanych firm 18 proc.  przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. zamierza redukować etaty, a 70 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

Pośród sektorów, w których należy spodziewać się najkorzystniejszej sytuacji triumfuje Produkcja przemysłowa, oceniana najlepiej od czasu II kwartału 2008 r. Na kolejnych, również wysokich, miejscach znalazły się Transport/ Logistyka/ Komunikacja oraz Budownictwo. Zauważalny optymizm odnotowywany jest także dla branż: Handel detaliczny i hurtowy oraz Restauracje/Hotele.

Czytaj: Brakuje rąk do pracy, firmy chcą zatrudniać Ukraińców

Umiarkowany optymizm dotyczący poziomu zatrudnienia panuje wśród firm z sektora  Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo. Niewielkie wzrosty planowane są w instytucjach publicznych oraz w sektorach: Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi i Kopalnie/Przemysł wydobywczy. Wzrostów raczej nie należy się spodziewać w sektorze Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi.

Nie zmienia to jednak faktu, że wśród krajów regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) Polska uplasowała się na 4. miejscu pod względem perspektyw zatrudnienia. Pierwsze miejsce zajęła Rumunia, drugie – Węgry, trzecie, ex equo  - Bułgaria Portugalia i Słowacja.

Może Cię zainteresować: Boimy się, że uchodźcy zabiorą nam pracę

W Polsce najbardziej optymistycznie o planach zatrudnienia wypowiadają się duże przedsiębiorstwa. Umiarkowany optymizm obserwowany jest w średnich firmach. Największą ostrożnością, jeśli chodzi o zwiększanie zatrudnienia wykazują się małe firmy i mikroprzedsiębiorstwa.

– Obserwowana od dłuższego czasu poprawa na rynku pracy nie zwalnia tempa – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. – Optymistycznemu trendowi sprzyja nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, ale również okres około wakacyjny, który wiąże się ze wzrostem popytu na prace sezonowe. Jak pokazują nasze prognozy, najlepszej sytuacji w nadchodzących miesiącach mogą spodziewać się przedsiębiorcy i pracownicy z sektora produkcji przemysłowej. To tym bardziej godne uwagi, że jest on papierkiem lakmusowym dla reszty rynku i zapowiada dobry kwartał również w innych branżach – tłumaczy.

Źródło: ManpowerGroup, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: