Piwowarstwo

i

Autor: Shutterstock Piwowarstwo

W produkcji piwa w UE jesteśmy na podium. Zajmujemy trzecie pozycję

2017-05-11 16:27

Jesteśmy liczącym się graczem na europejskim rynku piwa. Polska jest trzecim producentem złocistego trunku w Unii Europejskiej. Do budżetu państwa co roku wpływa 3,6 mld zł z podatku akcyzowego na piwo.

Piwo z Polski
W produkcji piwa wyprzedzają nas tylko Niemcy i Brytyjczycy.
W Polsce produkuje się ok. 40 mln hektolitrów piwa, zajmujemy czwarte miejsce w Europie pod względem spożycia tego trunku, a wartość rynku piwa wynosi 15 mld zł.

Zobacz koniecznie: Jaka kara grozi za prowadzenie po alkoholu?

Warto podkreślić, że większość surowców potrzebnych do wytworzenia piwa pochodzi z rodzimych plantacji. Mówił o tym wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa. Jednak zauważył też, że powierzchnia upraw chmielu od paru lat spada. Jeszcze na przełomie w 2010 i 2011 r. chmiel uprawiano na powierzchni ok. 2300 ha, ale w 2013 r. było to już tylko 1400 ha. Na szczęście w ostatnich trzech latach widać niewielki wzrost powierzchni upraw.

Polskie browary zużywają około 550 tys. ton słodu i ok. 200-220 ton alfa kwasów chmielu, jak poinformował Andrzej Olkowski, prezesa Stowarzyszenia Regionalnych Browarów. Ale to za mało. Dlatego część tych surowców do wytwarzania piwa, na które zresztą jest największe zapotrzebowanie, musimy importować. - Chcielibyśmy, aby uprawa chmielu i jęczmienia browarnego pokrywała całość zapotrzebowania na te surowce przemysłu produkującego w Polsce piwo - powiedział Bogucki.

Uczestniczący w środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa podkreślali, ze na piwie zarabiają nie tylko koncerny, ale też rząd. Produkcja tego napoju jest objęta podatkiem akcyzowym i dzięki temu co roku do budżetu trafia 3,5 mld złotych. Wiceminister finansów Wiesław Janczyk dodał, że zasady opodatkowania nie zmieniły się od 2009 r. i resort finansów nie prowadzi żadnych prac nad zmianą opodatkowania piwa. Zaznaczył, że małe browary mogą liczyć na preferencje.

Sprawdź też: Statystyczny Polak wypija 99 l piwa rocznie! Już niebawem pozna jego wartości odżywcze

Natomiast dyrektor Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, Danuta Gut zauważyła, że produkcja piwa ma ogromne znaczenie także dla rolnictwa i handlu oraz wpływa także na rynek pracy. Według Danuty Gut, z branży piwowarskiej żyje ok 200 tys. osób. Pracują nie tylko w przemyśle, lecz także w handlu, gastronomii i rolnictwie. Największe znaczenie piwo ma dla sklepów rodzinnych, małoformatowych, a konsument polskiego piwa jest klientem coraz bardziej wymagającym, oczekującym innowacji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze