SuperBiz wiadomości W wakacje podrożeją autostrady. Gdzie możemy pojechać za darmo?

W wakacje podrożeją autostrady. Gdzie możemy pojechać za darmo?

25.06.2017, godz. 10:29
opłaty za autostrady
foto: NOVA.TV

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiedział, że jeżeli na autostradach będą korki, zostanie zastosowana szczególna separacja ruchu, która sprawdziła się podczas długiego weekendu majowego. Jednak najwięcej kontrowersji wzbudza pomysł podniesienia opłat za korzystanie z autostrady A1.

Paradoksalnie, zaokrąglenie należnych kwot w górę może przyśpieszyć o 30 proc. pobór opłat na autostradach. - Będzie stosowana szczególna separacja ruchu, wracamy do zaokrąglenia o 10 gr kwoty za przejazd, co daje zaokrąglenie do pełnych bodajże 30 zł – powiedział minister Adamczyk. Jak podkreślił, w wakacje korki na autostradach są nieuniknione. Z podobnym problemem borykają się nie tylko Polacy, ale również Francuzi czy Niemcy.

ZOBACZ: Opłaty za przejazd będą pobierane na kolejnych drogach w Polsce

Niestety, w rozmowie z PAP szef MIB nie wspomniał nic o otwarciu bramek. - Patrzymy na czas przejazdu przez punkty poboru opłat, jesteśmy w stałym kontakcie z koncesjonariuszem, jesteśmy umówieni na monitorowanie zatorów drogowych i czasu oczekiwania – stwierdził jedynie minister. Wiadomo jednak, że na wzór lat ubiegłych opłaty mogą zostać wstrzymane na trasie nad morze, na dwóch odcinkach zarządzanych przez GDDKiA: A2 między Koninem a Strykowem oraz A4 między Wrocławiem a Gliwicami. Decyzja o podniesieniu szlabanów jest w kompetencji od 2015 roku. Niedawno takiej możliwości mówił Jan Krynicki, rzecznik dyrekcji GDDKiA. Jeżeli średni czas oczekiwania na bramkach w Nowej Wsi lub Rusocinie przekroczy 45 minut, pobór opłat może zostać wstrzymany na 30 min., a w szczególnych przypadkach – na 45 minut.

PRZECZYTAJ: Unia chce jednego systemu poboru opłat za autostrady. Proponuje też zniżki

Długie stanie w kolejce do punktu poboru opłat może być szczególnie niebezpieczne w upalne dni. Dlatego przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w zapas wody.

Oprac. na podst. logistyka.wnp.pl, forsal.pl

tagi: autostrady
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: