SuperBiz wiadomości "Największy mural reklamowy w Europie" jest nielegalny? [AKTUALIZACJA]

"Największy mural reklamowy w Europie" jest nielegalny? [AKTUALIZACJA]

05.12.2016, godz. 14:24
Mural reklamowy Wedel
foto: Twitter Ideamo

Tajemnicą poliszynela jest, że Polska nie radzi sobie z problemem reklamy zewnętrznej. Nasz kraj wzdłuż i wszerz zalany jest bannerami niskiej jakości, porozwieszanymi bez ładu i składu. Sposobem na estetyczną reklamę są murale, czyli duże malowidła na ślepych ścianach budynków, tworzone przez artystów i zapaleńców. Jeden z takich murali powstaje właśnie w Warszawie. Będzie to największe malowidło tego typu w Europie. I wszystko byłoby cudownie, gdyby nie to, że wiele wskazuje na to, iż dzieło powstaje nielegalnie!

Mural powstaje u zbiegu ulic Targowej i Ząbkowskiej na ogromnej ścianie kamienicy z 1882 r. Malowidło będzie przedstawiało reklamę firmy Wedel. Zobaczymy na nim odwzorowanie sceny z 1936 r., kiedy to Jan Wedel wymyślił sztandarowy produkt firmy, czyli Ptasie Mleczko. Na malowaną reklamę chętne były różne firmy, ale wybrano ofertę Wedla, jako przedsiębiorstwa od samego początku ściśle związanego z Warszawą, w dodatku do dziś posiadającego swoją fabrykę na pobliskim Kamionku.

ZOBACZ KONIECZNIE: Historia wielkich marek. Wedel - firma tak popularna, że jej nazwą witał się król

Na wykonanie prac zgodę wyraził konserwator zabytków. Już po publikacji przez nas artykułu opowiadajacego o przedsięwzieciu, okazało się, że mural najpewniej malowany jest nielegalnie. Tak przynajmniej twierdzi na Facebooku Michał Krasucki p.o. stołeczny konserwator zabytków. Według niego pozwolenie na malowidło faktycznie było wydane, ale nie było w nim mowy, że ma być to mural reklamowy!

Przy malowidle pracuje aż 20 malarzy. Wszystko powinno być gotowe w połowie grudnia. Mural będzie miał aż 1,2 tys. m kw. i będzie tym samym największym dziełem tego typu w Europie. Kiedy zostanie ukończony, ozdobi go dodatkowo iluminacja wyobrażająca spadające płatki śniegu. Serwis TVN Warszawa twierdzi, że mówienie o malowidle jako o największym jest przesadzone. Wskazuje np., że w Legionowie znajduje się mural, który ma 2,2 tys. m kw.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl, tvnwarszawa.tvn24.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: