SuperBiz wiadomości Walka ze smogiem. Co drugie auto nie wyjedzie na drogę

Walka ze smogiem. Co drugie auto nie wyjedzie na drogę

30.12.2016, godz. 13:37
Autostrada w Niemczech
foto: SHUTTERSTOCK

Choć Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, problem smogu dotyka nie tylko nasze miasta. Z gigantycznym smogiem walczy Madryt i przy użyciu drastycznych, przynajmniej dla kierowców, metod. Dziś na ulice mogą wyjechać wyłącznie auta z tablicą rejestracyjną oznaczoną numerem parzystym!

Ograniczenia te mają być utrzymane, dopóki stan powietrza w hiszpańskiej stolicy się nie poprawi. W dni parzyste po mieście jeździć będą mogły auta z parzystą rejestracją, analogicznie stanie się z autami „nieparzystymi” w dni nieparzyste. Z zakazu wyłączone są auta, w których znajdują się przynajmniej trzy osoby, samochody hybrydowe oraz używane przez osobny niepełnosprawne. Ograniczenia nie obowiązują także autobusów, taksówek i pojazdów uprzywilejowanych.

ZOBACZ TEŻ: Top 9 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce [GALERIA]

Oznacza to, że Madryt wprowadził trzeci stopień zagrożenia smogowego w czterostopniowej skali. Jeśli stan powietrza się nie poprawi, kierowcy będą musieli dostosować się do stopnia czwartego, który zakłada, że także taksówki będą mogły poruszać się po mieście w zależności od dnia, chyba że mowa o autach hybrydowych.  Wprowadzone ograniczenia obowiązują w godzinach 6.30 – 21.00. Za ich złamanie grozi 90-eurowy mandat.

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy odkryli związek między bezrobociem a umieralnością na raka

W Madrycie mieszka 3,2 mln osób, które poruszają się 1,8 mln aut. Ograniczenie na ulicach ich liczby o połowę ma sprawić, że ludzie w końcu przestaną skarżyć się na problemy z oddychaniem wywołane smogiem. Przeciwnicy burmistrz Marty Higueras, która opowiada się za zakazami, uważają jednak, że walka z jazdą autem ma podłoże ideologiczne, a władze powinny raczej zachęcać kierowców do przesiadania się do miejskiej komunikacji, niż ich karać.

Źródła: theguardian.com, tvp.info

tagi: madryt smog
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: