SuperBiz wiadomości Walka ze smogiem. Warszawa dopłaca do wymiany pieców. A co robi rząd?

Walka ze smogiem. Warszawa dopłaca do wymiany pieców. A co robi rząd?

10.01.2017, godz. 11:44
Alarm! Zabójczy smog znów nad stolicą
foto: EAST NEWS

Mróz nie odpuszcza, a zabójczy smog wraz z nim. Chociaż po wyjątkowo dużym stężeniu zanieczyszczeń w niedzielę i poniedziałek, powietrze nadal truje, dziś jest już trochę lepiej. W Warszawie po jednym dniu bez biletów ZTM odwołał akcję, a władze miasta zapowiadają dofinansowanie do wymiany domowych pieców oraz przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Uchwałę w rej sprawie stołeczni radni przyjęli jeszcze w grudniu. Warszawiacy będą mogli otrzymać dopłaty od 7 tys. do nawet 20 tys. złotych. Udzielone wsparcie nie będzie mogło przekroczyć 75 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na likwidacji kotłów lub palenisk na paliwo stałe i zastąpieniu ich przez nowe źródło ciepła opalane paliwem gazowym.

Zobacz koniecznie: Smog w Polsce. Gdzie i za ile kupić maseczki ochronne

Zakup i montaż nowej instalacji technologicznej kotłowni wraz z aparaturą kontrolno-pomiarową będzie mógł uzyskać maksymalne dofinansowanie w wysokości 7 tys. zł dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą lub też 15 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców (z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

Wsparcie w wys. do 75 proc. kosztów rzeczywistych można otrzymać także przy likwidacji dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła i wykonaniu indywidualnego węzła cieplnego z jednoczesnym podłączeniem obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej. Maksymalna wysokość dotacji nie będzie mogła przekroczyć 10 tys. zł dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz 20 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców (z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

Dotacje będą udzielane ze środków budżetu m.st. Warszawy z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska i administracyjnych kar pieniężnych. W budżecie na 2017 rok zaplanowano na ten cel kwotę ponad 23 milionów złotych.

Sprawdź również: Alarm smogowy. Te aplikacje pokażą, kiedy powietrze jest zanieczyszczone

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że najbliższe posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM) będzie poświęcone kwestii czystości powietrza. - W najbliższym czasie poinformuję, jakie konkretne działania podejmie rząd – poinformowała szefowa rządu. Rekomendacje mają być gotowe na 17 stycznia.

Warszawski Alarm Smogowy zaleca "unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem".


Źródło: UM Warszawa, wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: