SuperBiz wiadomości Walka ze smogiem. Zapłaci 5,5 tys. zł za palenie w piecu odpadami

Walka ze smogiem. Zapłaci 5,5 tys. zł za palenie w piecu odpadami

01.08.2017, godz. 11:37
Jak wygląda walka ze smogiem
foto: SHUTTERSTOCK

Po zimie temat smogu schodzi na boczny tor. Nie oznacza to, że w cieplejsze dni można palić w piecu czym popadnie. Przekonał się o tym mieszkaniec Krakowa, który wiosną tego roku palił w piecu centralnego ogrzewania płyty meblowe zawierające szkodliwe substancje. Sąd Rejonowy w Krakowie przyznał mu 5 tys. zł grzywny i zasądził 550 zł kosztów sądowych.

Źródło: wnp.pl

Kara za palenie śmieci w piecu
Smog
jest szkodliwy nie tylko dla naszego zdrowia, ale jest również niezwykle kosztowny dla budżetu państwa - który finansują wszyscy obywatele. Dlatego sąd w Krakowie uznał, że okoliczności czynu i wina obwinionego nie budzą wątpliwości.

- Mężczyzna wbrew zakazowi termicznie przekształcał odpady poza spalarnią odpadów lub współspalanią odpadów, a tym samym popełnił wykroczenie z art. 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach – poinformował krakowski Urząd Miasta.

Jak wyjaśniono, nieprawidłowości wykazała kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Szkodliwe substancje zawarte w pobranej przez strażników miejskich próbce popiołu potwierdzili naukowcy z Politechniki Krakowskiej, do których trafił materiał z pieca - podaje serwis wnp.pl.

Zobacz również: [KOMPENDIUM WIEDZY] Smog - co nam psuje powietrze

Sprawdź także: To musisz wiedzieć o paleniu w piecu i kominku

Zobacz koniecznie: Kto zarabia na smogu?

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: