SuperBiz wiadomości Warszawa w czołówce europejskich rynków biurowych

Warszawa w czołówce europejskich rynków biurowych

27.12.2016, godz. 13:00
Centrum to nie tylko biura
foto: SHUTTERSTOCK

W 2016 r. powierzchnia biurowa w Warszawie przekroczyła 5 mln mkw. Dzięki temu stolica wkroczyła do czołówki europejskich miast, dysponujących najbardziej rozwiniętymi rynkami biurowymi – wynika z raportu Cushman & Wakefield.

– W kolejnych pięciu latach Warszawa będzie jednym z trzech (po Moskwie i Stambule) najszybciej rozwijających się rynków powierzchni biurowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Do roku 2021 rynek urośnie o 1 mln mkw. zajętej powierzchni, a prognozowanemu wzrostowi będą towarzyszyły zmiany preferencji najemców – powiedział cytowany w komunikacie autor raportu dr Bolesław Kołodziejczyk, starszy konsultant w Dziale Doradztwa i Analiz Rynkowych w Cushman & Wakefield.

Sprawdź także: Warszawa wspiera przedsiębiorców

W ostatnich czterech kwartałach współczynnik absorpcji, czyli popyt netto na powierzchnię biurową, wyniósł w stolicy ponad 250 tys. mkw. – oznacza to dynamiczny rozwój rynku. Zgodnie z analizami Cushman & Wakefield, utrzymanie się wysokiej absorpcji zależeć będzie od wartości dodanej wytwarzanej przez firmy z sektora usług finansowych i biznesowych (FBS) oraz od dostępności siły roboczej.

Czytaj też: Zakonnicy wybudowali w Krakowie biurowiec pod wynajem

Już teraz widoczne jest zwiększone zainteresowanie Warszawą. Wskazują na to zawarte transakcje najmu. „W ostatnim czasie duże ilości powierzchni wynajęły m.in.: Credit Suisse (Atrium II, 7,5 tys. m kw.), KMD (Gdański Business Center, 6,2 tys. m kw.) czy Goldman Sachs (Warsaw Spire, 5,1 tys. m kw.)." – czytamy w komunikacie C&W

Źródło: Cushman & Wakefield

tagi: biura WARSZAWA
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: