SuperBiz wiadomości Warszawa Zachodnia. Przebudują największy dworzec kolejowy w kraju [ZOBACZ PROJEKT]

Warszawa Zachodnia. Przebudują największy dworzec kolejowy w kraju [ZOBACZ PROJEKT]

06.02.2017, godz. 13:30
Wizualizacje Dworca Zachodniego w Warszawie
foto: Materiały prasowe

Dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia to największy tego typu obiekt pod względem ruchu pasażerskiego w Polsce. Codziennie zatrzymuje się tu aż tysiąc składów, a przez perony przetacza się 60 tys. podróżnych. Już za 13 lat liczba ta ma się podwoić. Nowych pasażerów ma przywitać przebudowany dworzec Warszawa Zachodnia.

Kto choć raz był na „Zachodnim”, ten wie, że obiekt ten mocno trąci myszką, a dokładniej rzecz ujmując bardzo zaniedbanym PRL-em i latami 90-tymi. No, może oprócz najnowszej, podziemnej części dworca, która została oddana do użytku w 2015 r. Choć niewielka, spełnia wszystkie standardy XXI w. Tak też ma się stać z pozostałym terenem dworca, czyli choćby peronami. Do 2021 r. mają one zalśnić nowością; roboty rozpoczną się za dwa lata. Na razie nie ma jeszcze wykonawcy dokumentacji projektowej, a więc źródła nie podają szacunkowych kosztów inwestycji, ale już teraz możecie zobaczyć zachwycające wizualizacje obiektu, które dostępne są nad niniejszym tekstem.

ZOABCZ TEŻ: PKP Intercity w liczbach. W 2016 r. aż 7 mln pasażerów [INFOGRAFIKA]

Co ważne, według planów PKP PLK, nowy-stary dworzec ma zmienić się w gigantyczny węzeł przesiadkowy. To stąd będzie rozpoczynała się planowana linia tramwajowa, która zawiezie ludzi na Wilanów (obecnie w tej dzielnicy tramwaj nie kursuje). Tym samym powstanie ciąg północ-południe, który będzie stanowił alternatywę dla I linii metra. Na planowanej pętli tory tramwajowe zostaną umieszczone w tunelu pod istniejącym torowiskiem Warszawy Zachodniej. Szykuje się więc naprawdę imponujące przedsięwzięcie.

Źródła: businessinsider.com.pl, tvnwarszawa.tvn24.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: