SuperBiz wiadomości Warto mieć rodzinę za granicą. Emigranci przesłali do Polski 16 mld zł!

Warto mieć rodzinę za granicą. Emigranci przesłali do Polski 16 mld zł!

19.04.2016, godz. 11:54
parlament wielka brytania brytyjski
foto: AKPA

16 mld zł – taką kwotę w 2015 r. przesłały swoim bliskim w Polsce osoby, które zdecydowały się wyjechać za chlebem za granicę. Największą część tych pieniędzy stanowią środki przesłane do Polski z Niemiec – podaje NBP. Jak wynika z danych banku także Polska staje się miejscem, z którego pieniądze są przesyłane do domów przez emigrantów.

5,7 mld zł – tyle pieniędzy w zeszłym rojku wysłali do naszego kraju Polacy, którzy wyjechali za pracą do Niemiec. Na drugim miejscu są polscy emigranci w Wielkiej Brytanii. Ci przekazali swoim rodzinom 4,5 mld zł. Na kolejnych miejscach uplasowały się polskie mniejszości w Holandii (969 mln zł) i Irlandii (762 mln zł).

ZOBACZ TEŻ: Pensje Polaków rosną. Są nowe dane GUS-u

Od kilku lat łączna kwota transferów do Polski się nie zmienia i oscyluje wokół wspomnianych 16 mld zł. Wcześniej zdarzało się, że było to nawet kilka miliardów zł więcej. Jak wskazuje „Gazeta Wyborcza”, ma na to wpływ fakt, że polscy emigranci stawiają na łączenie rodzin – za granicę dojeżdżają do nich małżonkowie, dzieci czy rodzeństwo, a więc nie trzeba ich już wspierać finansowo w kraju.

Ogółem w ciągu 10 lat (od 2005 do 2015 r.) polscy emigranci przesłali do Polski niebagatelną kwotę 44,8 mld euro (ok. 193 mld zł). Co ciekawe, teraz także Polska ma szansę stać się sporym „eksporterem gotówki”. W naszym kraju pracuje bowiem coraz więcej Ukraińców. Stanowią oni aż 98 proc. cudzoziemców, których przedsiębiorcy zarejestrowali w urzędach jako pracowników. Nie wiadomo dokładnie, ile pieniędzy przekazali oni swoim rodzinom na Ukrainie, ale dostępne są dane dotyczące ich ogólnych zarobków w Polsce. Te  łącznie wyniosły w 2015 r. 8,4 mld zł brutto!

ZOBACZ TEŻ: Kaczyński: Frankowicze to współcześni niewolnicy. Państwo musi im pomóc!

Na koniec warto zaznaczyć, że pieniądze do swoich krajów przekazują nie tylko przedstawiciele narodowości uważanych za mniej zamożne. Emigranci z Francji wysyłają swoim rodzinom aż 22,9 mld dolarów (91,6 mld zł) rocznie, niemieccy 15 mld dolarów (60 mld zł) a hiszpańscy 10,24 mld dolarów (41 mld zł).

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: