SuperBiz wiadomości Ważą się losy OFE. O co chodziło w tej reformie?

Ważą się losy OFE. O co chodziło w tej reformie?

04.11.2015, godz. 11:50
emerytura, pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Trybunał Konstytucyjny zdecyduje dziś o przyszłości reformy OFE, która nastąpiła 4 lutego 2014 roku. Przed zmianami do OFE należało prawie 17 mln Polaków. Po reformie pozostało w niej 2,5 osób. Na czym ona polegała?

Otwarte fundusze emerytalne powstały 16 lat temu w ramach tzw. drugiego filaru emerytalnego. Na początku 2011 roku rząd Donalda Tuska przyjął projekt o zmianach w systemie emerytalnym. Ich głównym założeniem było zgromadzenie 190 mld zł oszczędności do 2020 roku. OFE przekazały do ZUS aktywa o wartości 153,15 mld zł czyli 51,5 proc. swoich zasobów. Środki te trafiły na subkonta w ZUS.

Zobacz również: Trybunał Konstytucyjny zniósł prawo dotyczące kwoty wolnej od podatku. Jest za niska

Było to odejście od idei wielkiej reformy emerytalnej z 1999 r. Wówczas utworzono Otwarte Fundusze Emerytalne, których powstanie zakładało powolne wychodzenie z tzw. repartycyjnego systemu emerytalnego, gdzie obecnie pracujące pokolenie finansuje obecne emerytury, po to, by po przejściu na własną emeryturę dostawać środki wypracowane przez kolejne pokolenie.

Jak to wygląda obecnie?

Każdy pracownik w Polsce będący zatrudniony na umowę o pracę, ma miesięcznie potrącane z pensji 19,52 proc. na składkę emerytalną. Po lutym 2014 roku do wyboru były dwie opcje: pozostanie w OFE, ale zmniejszenie składki na rzecz ZUS lub całkowita rezygnacja z OFE.

W pierwszym wariancie 12,22 proc. wynagrodzenia jest zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. W drugim to 12,22 proc. też wędruje do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Dziesięć lat przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego pracownika, sukcesywnie środki zgromadzone w OFE (dotyczy to 2,5 mln Polaków, które w nich pozostały), będą przekazywane na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na koncie prowadzonym przez ZUS. Pieniądze nie trafią do ZUS w jednym transferze (tzw. suwak bezpieczeństwa), aby uniknąć ryzyka załamania się kursów akcji w roku przejścia na emeryturę, co mogłoby się przełożyć na obniżenie kapitału emerytalnego, a w konsekwencji na niższe emerytury. To z konta ZUS ostatecznie będą wypłacane nasze świadczenia.

Czytaj także: Podatek PiS dla marketów dotknie też księgarnie, apteki i salony samochodowe

Osoby, które w 2014 r. decydowały o tym czy pozostać w OFE, będą miały możliwość zmianę swojej decyzji. Kolejne okienko na przejścia z OFE do ZUS będzie w 2016 r. Następne będą otwierane co cztery lata.

Bez względu na to którą opcję wybieramy, to świadczenia zebrane na subkoncie ZUS są dziedziczone. W przypadku śmierci przed przejściem na emeryturę lub w ciągu trzech lat po uzyskaniu prawa do emerytury, trafią one do naszych najbliższych.

Wszelkie informacje na temat emerytur oraz przewidywanych przyszłych świadczeń możemy otrzymać w każdym oddziale ZUS oraz na stronie internetowej www.pue.zus.pl.

 

Źródło: TVN24 BiŚ / Infor

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: