SuperBiz wiadomości Ważny dzień dla kierowców, emerytów i klientów poczty. Zobacz, co się zmieni

Ważny dzień dla kierowców, emerytów i klientów poczty. Zobacz, co się zmieni

01.03.2016, godz. 13:05
Autostrada
foto: Super Express

1 marca przynosi w tym roku wiele ważnych zmian, które dotyczą m.in. kierowców podróżujących autostradą A2 i emerytów. Sprawdź, jakie nowości wchodzą od dzisiaj w życie.

Od dziś na dobre rusza maraton składania PIT-ów do urzędu skarbowego. Wszyscy ci, którzy rozliczają się na druku PIT-37, do wczoraj powinni otrzymać od pracodawców PIT-11, na podstawie którego muszą wypełnić swoje zeznanie podatkowe. Problem mają podatnicy, którzy na czas nie otrzymali dokumentu od pracodawcy. Czy to oznacza, że nie muszą się rozliczać?

SPRAWDŹ: Co zrobić, jeśli nie dostałeś od szefa PIT-11

Każdy, kto chce dziś nadać list, musi się liczyć z podwyżką cen za tę usługę. Poczta Polska wskutek zmian na rynku musiała wprowadzić nowe ceny za przesyłki. Po zmianach list zwykły będzie kosztował 2 zł (wcześniej 1,75 zł), a paczka ważąca od 2 do 5 kg - 18 zł (wcześniej 13 zł).

WIĘCEJ INFORMACJI: Od 1 marca podwyżki na poczcie. Zobacz, co zdrożeje

Warto też wspomnieć o tym, że od dziś nie będziemy już musieli odbierać awizowanych przesyłek sądowych w kiosku czy sklepie, jak to się działo od kilku lat. Poczta Polska wróciła bowiem do gry i od dziś znów świadczy usługi dla polskiego wymiaru sprawiedliwości:

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Przesyłki sądowe wracają do Poczty Polskiej. Porażka InPostu

Od dziś zmiany odczują też emeryci, a to w związku z waloryzacją świadczeń. Najniższe emerytury zwiększą się zaledwie o 1,6 zł, ale w tym roku emeryci i renciści mogą też liczyć na jednorazowe dodatki w kwocie od 50 do 400 zł.

ZOBACZ: Jakiej wysokości dodatek otrzymasz

1 marca przynosi ponadto dobrą informację dla emerytów, którzy dorabiają sobie do świadczenia. Ich emerytura nie będzie niższa, jeśli dzięki dodatkowej pracy nie zarabiają więcej niż ok. 2,9 tys. zł miesięcznie.

SPRAWDŹ: Od dziś emeryci mogą więcej dorabiać

Podwyżka cen spotka też kierowców, którzy udają się w podróż płatnym odcinkiem autostrady A2 między Nowym Tomyślem, a Koninem. Wzrost cen wiąże się m.in. z koniecznością spłaty długów zaciągniętych na budowę autostrady i kosztami jej utrzymania.

ZOBACZ: Ile zapłacisz za przejazd A2

Także dziś Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło infolinię, dzięki której będzie można znaleźć odpowiedź na wszelkie pytania związane z rządowym programem Rodzina 500 Plus, który rusza już 1 kwietnia.

SPRAWDŹ: Pod jaki numer musisz zadzwonić, aby połączyć się z infolinią

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: