SuperBiz wiadomości Wdowa po kierowcy może uniknąć płacenia podatku

Wdowa po kierowcy może uniknąć płacenia podatku

28.12.2016, godz. 16:49
Wszędzie były ciała i krew! Szokujące relacje ŚWIADKÓW zamachu w Berlinie
Wszędzie były ciała i krew! Szokujące relacje ŚWIADKÓW zamachu w Berlinie foto: AP

Prawie 900 tys. zł udało się zebrać dla rodziny kierowcy, który stracił życie w zamachu w Berlinie. Była obawa, że od tej puli trzeba będzie zapłacić ogromny podatek. Jest szansa na uniknięcie podatku lub znaczne zmniejszenie kwoty. Co trzeba zrobić?

Już 10,3 tysiące osób przekazało pieniądze na wsparcie finansowe dla rodziny Łukasza Urbana, tragicznie zmarłego kierowcy ciężarówki, który stracił życie w zamachu w Berlinie. Razem zebranych środków jest już ok. 900 tys zł. Do założonej kwoty, 990 tys zł, brakuje naprawdę niewiele. Teoretycznie wdowa po polskim kierowcy będzie musiała odprowadzić od takiej darowizny aż dwudziestoprocentowy podatek. Czy istnieje możliwość zwolnienia jej z tego podatku? Okazuje się, że jest wyjście z tej sytuacji.

Jak podaje ministerstwo finansów, zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi każdy może przekazać niespokrewnionej osobie/rodzinie nieopodatkowaną darowiznę do kwoty 4902 zł. Kwota ta dotyczy każdej osoby, a zatem, gdy mamy do czynienia z wieloosobową rodziną kwotę należy pomnożyć przez liczbę jej członków.

W przypadku zbiórki dla rodziny tragicznie zmarłego kierowcy ważne jest, aby organizatorzy zbiórki przekazali osobom obdarowanym imienną listę wpłaconych kwot darowizny (np. wyciąg z konta bankowego). Jeśli okaże się, ze dana osoba wpłaciła więcej niż 4902 zł na osobę w rodzinie, to dopiero od nadwyżki trzeba będzie odprowadzić podatek. Jeśli jednostkowa kwota będzie mniejsza to nie będzie takiego obowiązku.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: