SuperBiz wiadomości Węgry rozważają przyjęcie euro. Ale pod pewnymi warunkami

Węgry rozważają przyjęcie euro. Ale pod pewnymi warunkami

19.07.2016, godz. 14:37
Nowy banknot 50 euro
Nowy banknot 50 euro foto: AP

- Nie uważam przyłączenia się (do strefy euro) pod koniec dekady za pozbawione podstaw - powiedział we wtorkowym wydaniu dziennika „Magyar Hirlap” minister gospodarki narodowej Węgier Mihaly Varga. Dodał, że może do tego dojść jeśli euro będzie stabilniejsze, a wspólna polityka fiskalna pewniejsza.

- Jeśli procesy gospodarcze będą trwałe i bardziej zbliżymy się do średniego stopnia rozwoju w UE, a nasza wydajność jeszcze się poprawi, to nie uważam przyłączenia się (do strefy euro) pod koniec dekady za pozbawione podstaw – oświadczył Varga.

Czytaj również: Niższy wiek emerytalny w 2017 r.? Rząd: To technicznie niemożliwe

Zaznaczył, że przystąpienie do strefy euro przy słabej wydajności oraz po niekorzystnym kursie przyniosłoby więcej szkody niż pożytku i byłoby niebezpieczne.

Dodał też, że unijna waluta ujawniła już swoje słabości, a polityka monetarna swoje ograniczenia.

- Euro to niedokończony budynek, w którym jest jednocześnie obietnica znakomitej współpracy, ale niestety także zawalenia się. Skoro już podałem taki przykład, to powiedziałbym, że z domu o nazwie forint warto się wyprowadzić, jeśli znajdziemy pewniejszy dach nad głową - ocenił.

Mam wielką nadzieję, że będziemy mieć euro, ale na szczęście od nas zależy, kiedy to się stanie – zaznaczył. Przypomniał, że gdy Węgierska Partia Socjalistyczna przejęła rządy w 2002 r., wszyscy byli przekonani, że nastąpi to najpóźniej w 2007 r., ale po dwóch kadencjach rządów socjalistów Węgry nie spełniały już żadnego z kryteriów wejścia do strefy euro.

Zobacz także: Agata Duda lepsza niż Michelle Obama? PiS chce pensji dla pierwszej damy

Obecnie, jak zaznaczył, Węgry spełniają wszystkie kryteria z wyjątkiem kursowego. Według raportów Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej Węgry spełniły warunek stabilności cenowej (w badanym okresie inflacja wyniosła 0,4 proc. wobec 0,7 proc. wartości referencyjnej), poziomu długoterminowej stopy procentowej (3,4 proc. wobec 4 proc. wartości referencyjnej), długu publicznego poniżej 60 proc. PKB i deficytu budżetowego poniżej 3 proc.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: