SuperBiz wiadomości Wenezuela: będą trzy dni weekendu. Wszystko dla… oszczędności!

Wenezuela: będą trzy dni weekendu. Wszystko dla… oszczędności!

08.04.2016, godz. 11:23
kalendarz, kalendarium
foto: EAST NEWS

Prezydent Wenezueli zrobił swoim rodakom „prezent”. Począwszy od dziś wszystkie piątki będą dniami wolnymi od pracy! Ale nie na zawsze. Ostatni dłuższy weekend skończy się w poniedziałek, 6 czerwca. Wenezuelczycy nie są jednak zachwyceni. Decyzja prezydenta nie wynika bowiem z wyjątkowego dobrobytu panującego w kraju. Jest wręcz przeciwnie – władze chcą uniknąć kryzysu energetycznego.

Aż 60 proc. energii w Wenezueli wytwarzają hydroelektrownie. Kraj dotknęła jednak susza i przerwy w dostawach prądu są codziennością. Trzydniowe dłuższe weekendy mają być więc ratunkiem dla przeciążonych elektrowni, tak by uniknąć powtórki z 2010 r., kiedy kraj pogrążył się w kryzysie energetycznym.

ZOBACZ TEŻ: Poseł Liroy: Czy odłączycie prąd emerytom, jeśli nie zapłacą abonamentu?!

Oprócz wydłużenia wolnego, na centra handlowe i hotele zostało nałożone obostrzenie – przez dziewięć godzin dziennie same będą musiały generować dla siebie prąd. Dodatkowo do obywateli wystosowano apel o dobrowolne ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

ZOBACZ TEŻ: Autosan. Robili autobusy, teraz wyprodukują… sprzęt wojskowy! [ZDJĘCIA]

Opozycja ostro krytykuje prezydenta za jego pomysł. Wskazuje, że kraj pogrążony jest w recesji, szaleje inflacja, brakuje żywności i leków, a wydłużenie weekendów będzie miało negatywny wpływ na gospodarkę.

Źródło: wyborcza.biz

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: