SuperBiz wiadomości Wiceszef MSZ: Polska zablokuje budżet UE, jeśli będzie zmuszana do przyjęcia uchodźców

Wiceszef MSZ: Polska zablokuje budżet UE, jeśli będzie zmuszana do przyjęcia uchodźców

25.05.2017, godz. 16:37
W Niemczech uchodźcy pracują jak niewolnicy?
foto: SHUTTERSTOCK

Polska mocno podkreśla niechęć do przyjmowania uchodźców w ramach relokacji uciekinierów, którzy już przebywają na południu Europy. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański zapowiedział w rozmowie z "Politico", że gdy Bruksela będzie się upierać, by Polska przyjmowała uchodźców, to rząd Beaty Szydło może zawetować przyjęcie nowego budżetu UE.

- Mówienie o obcinaniu funduszy jest europejskim populizmem - powiedział w rozmowie z "Politico"wiceszef MSZ Konrad Szymański. Zaznaczył, że polski rząd jest gotów użyć weta, by zablokować porozumienie w sprawie unijnego budżetu, jeśli kompromis nie zostanie osiągnięty.

Zobacz też: 7,4 MILIARDA zł. Taka kara grozi Polsce za nieprzyjęcie uchodźców!

To - jak zaznacza "Politico", odpowiedź na słowa unijnej komisarz ds. sprawiedliwości Very Jourovej, która zaproponowała uzależnienie dystrybucji funduszy UE w przyszłorocznym wieloletnim budżecie od przestrzegania podstawowych europejskich wartości, co zostało uznane za pogróżkę, która ma przywołać Polskę do porządku.

"Politico" pisze, że Polska oraz Węgry odmówiły przyjęcia jakichkolwiek uchodźców w ramach podjętej w 2015 roku przez UE decyzji o rozmieszczeniu w krajach członkowskich 160 tys. osób, by odciążyć Grecję i Włochy, do których napływa najwięcej migrantów.

Szymański zaznacza, że cel rozmieszczenia 160 tys. uchodźców jest daleki od realizacji - tylko 20 tys. uchodźców zostało dotąd relokowanych - a zdaniem ministra, Polska jest niesprawiedliwie wskazywana palcem.

 

Źródło: "Politico"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: