SuperBiz wiadomości Widok.gov.pl. Nowy portal do śledzenia działań e-administracji

Widok.gov.pl. Nowy portal do śledzenia działań e-administracji

17.07.2017, godz. 16:49
Tablet, Internet
foto: SHUTTERSTOCK

52 usługi, 34 statystyki odwiedzin, 6 analiz – tak na razie prezentuje się portal widok.gov.pl, którego pilotażowa wersja właśnie rusza. Analiza pracy polskiej e-administracji to jeden z celów do zrealizowania, przede wszystkim jednak ma być odpowiedzią na potrzebę transparentności władzy oraz zaspokajać wiedzę obywateli.

„Oddajemy do Państwa dyspozycji i oceny pilotażową wersję portalu analitycznego administracji publicznej" - czytamy na stronie widok.gov.pl. Ma to być nie tylko portal prezentujący statystyki e-usług administracji publicznej. Celem jest przede wszystkim realizacja idei transparentności administracji oraz zaangażowania obywateli w kształtowanie rozwoju e-usług.

Sprawdź również: MF chce wprowadzić limit na ryczałt od najmu. Co to zmieni?


Prezentowana wersja to na razie wariant 0.4.2 beta, aczkolwiek już od początku umożliwia śledzenie online tego, jak działa e-administracja – począwszy od liczby zrealizowanych e-usług, a na statystykach „klikalności" stron ministerstw skończywszy. To oznacza, że na stronie znajdziemy informację, ile osób sprawdziło swoje punkty karne czy wysłało wniosek do urzędu za pośrednictwem e-PUAP. Ma to być wiedza przydatna nie tylko dla przedsiębiorców, studentów, naukowców, ale przede wszystkim dla obywateli.

Portal Widok

Zobacz także: Zmiany w 500 Plus. Senat poparł ustawę, która uszczelnia rządowy program


Choć wiele rubryk jest jeszcze pustych ze względu na brak danych, główną ideą Ministerstwa Cyfryzacji jest, by sprawdzać poziom zadowolenia z wprowadzonej drogą elektroniczną usług.
Portal to wspólna inicjatywa Ministra Cyfryzacji, Instytutu Łączności oraz licznych instytucji dostarczających dane o świadczonych usługach. Twórcy zachęcają, aby użytkownicy pozostawali w stałym kontakcie z administratorami i wysyłali swoje sugestie za pośrednictwem zakładki "kontakt" – nie tylko jeśli chodzi o budowę strony i jej funkcjonalność, ale też oceniali e-usługi.
Widok.gov.pl jest pilotażem projektu Zintegrowanej Platformy Analitycznej. Koszty jego powstania to ok. 170 tys. złotych.

 

Źródło: /MC

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: