SuperBiz wiadomości Więcej kredytobiorców skorzysta z pomocy finansowej

Więcej kredytobiorców skorzysta z pomocy finansowej

09.10.2015, godz. 12:13
bloki, wieżowce, blokowisko, osiedle
foto: Se.pl/AKPA

Więcej zadłużonych osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej będzie mogło skorzystać z ustawy o funduszu wsparcia dla kredytobiorców. Sprawdź, kto może liczyć na pomoc.

Sejm zaakceptował poprawki Senatu do  ustawy o wsparciu dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Prawo do pomocy będą mieli nie tylko ci zadłużeni, którzy straca pracę i osoby w przypadku których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego. Zgodnie z poprawką Senatu pomoc finansową otrzymają również  kredytobiorcy spełniający warunki "otrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej". To progi dochodowe 634 zł w jednoosobowym gospodarstwie domowym i 514 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Ustawa adresowana jest do wszystkich kredytobiorców, zarówno złotowych, jak i walutowych. W myśl ustawy - której projekt przygotowało Ministerstwo Finansów, kredytobiorcy w trudnej sytuacji będą otrzymywać pomoc do 1,5 tys. zł, maksymalnie przez 18 miesięcy. Pomoc będzie zwrotna, ale nieoprocentowana. Pieniądze trzeba będzie oddawać po dwóch latach od udzielenia wsparcia, ale zwrot może zostać rozłożony na osiem lat.

Decyzje w sprawie udzielania wsparcia dla kredytobiorców podejmowałby Bank Gospodarstwa Krajowego. W BGK utworzony ma zostać specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o wartości 600 mln zł. Jego powstanie sfinansować.

Ustawa ma wejść w życie 90 dni od dnia ogłoszenia. O wsparcie będzie można występować do 31 grudnia 2018 r. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Źródło: Tvn24bis.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: