SuperBiz wiadomości Więcej osób uprawnionych do 500 plus? Rząd rozważy zmianę w przyszłym roku

Więcej osób uprawnionych do 500 plus? Rząd rozważy zmianę w przyszłym roku

08.09.2016, godz. 11:32
roześmiane dzieci
roześmiane dzieci foto: shutterstock

Dzięki wprowadzeniu do programu 500 plus zasady złotówka za złotówkę więcej osób mogłoby uzyskać prawo do świadczenia. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że zmiany mogą się pojawić wiosną przyszłego roku, kiedy efekty programu zostaną poddane ocenie.

W tej chwili, bez względu na wysokość dochodu na osobę w rodzinie 50 plus wypłacane jest na drugie i kolejne dziecko. Istnieje jednak możliwość uzyskania świadczenia na pierwsze dziecko, w przypadku, gdy: dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł. Drugi wyjątek dotyczy rodzin, w w których jedno z dzieci jest osobą niepełnosprawną. Wtedy kryterium próg wynosi 1 200 zł.

To właśnie z powodu dwóch ostatnich zasad program 500 plus był najczęściej krytykowany. W praktyce oznacza to bowiem, że wystarczy, że dochód w rodzinie przekroczy nawet minimalnie ustalone kryteria, a już traci ona prawo do wsparcia.

Czytaj również: Czy 500 plus w jakikolwiek sposób wpływa na dzietność?

Zasada złotówka za złotówkę mogłaby to zmienić. Oznacza ona, że świadczenia dla rodziny są pomniejszane proporcjonalnie w stosunku do tego, o ile przekroczony jest próg dochodowy.

W wyliczeń rządy wynika, że wprowadzenie jej do programu zwiększyłoby jego koszty dla budżetu o 1,5 mld zł. –  Do kwietnia przyszłego roku Ministerstwo Rodziny ma przedstawić kompleksowy raport na temat programu Rodzina 500+. Ewentualnie wtedy może dojść do korekt. Nie ma potrzeby na bieżąco nowelizować ustawy – powiedziała w rozmowie z Money.pl minister Rafalska.

Źródło: money.pl, oprac. MK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: