SuperBiz wiadomości Większość Polaków czeka na podwyżkę

Większość Polaków czeka na podwyżkę

01.05.2016, godz. 14:07
BEZROBOCIE ZWOLNIENIE PRACA PRACOWNIK MOBBING SZEF
foto: SHUTTERSTOCK

Aż 55,8 procent pracujących Polaków oczekuje, że w najbliższym czasie wzrośnie jego wynagrodzenie – wynika z piątej edycji Barometru Rynku Pracy wykonanego na zlecenie Work Service. Pracodawcy jednak nie garną się do ponoszenia Polakom pensji. Bo jedynie 13,5 proc. ankietowanych planuje podwyżki wynagrodzeń dla swoich pracowników.

Nieco mniej, bo 39,3 proc. twierdzi, że w najbliższych miesiącach jego pensja się nie zmieni. Obniżenia obawia się zaledwie 2,9 proc. pracujących.Nieco mniej, bo 39,3 proc. twierdzi, że w najbliższych miesiącach jego pensja się nie zmieni. Obniżenia obawia się zaledwie 2,9 proc. pracujących. Nie dziwi zatem fakt, że prawie co czwarty zatrudniony, myśli o zmianie pracy w ciągu najbliższych dwóch lat.

Zobacz koniecznie: Najbogatsze modelki świata [RANKING I GALERIA]

Na pytanie, czy Pan/Pani obawia się utraty pracy, twierdząco odpowiedziało 18,6 proc. ankietowanych pracowników. W badaniu podzielono Polskę na sześć regionów: w południowo-zachodniej części, czyli województwach dolnośląskim i opolskim, co czwarty pracownik obawia się o swoje miejsce pracy. To najwyższy wskaźnik ze wszystkich regionów. Nieco lepsze nastroje panują w regionie północnym, który obejmuje województwa: warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie (22,7 proc.), oraz południowym (22,3 proc.), czyli w województwach śląskim i małopolskim. Najmniej niepokojów odczuwają mieszkańcy ściany wschodniej - jedynie 10,4 proc. zatrudnionych obawia się utraty pracy.

Z punktu widzenia pracodawców zdecydowana większość ankietowanych firm (81,2 proc.) zamierza utrzymać aktualny poziom płac. Jedynie 13,5 proc. planuje podwyżki wynagrodzeń dla pracowników. Pracodawcy zapytani o to, jakie czekają ich największe wyzwania w obszarze zatrudnienia w najbliższym czasie, wskazują na utrzymanie wykwalifikowanych pracowników na wszystkich szczeblach (72,5 proc.).

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: