SuperBiz wiadomości Wielka akcja CBA w Zakładach Chemicznych Police. Wśród zatrzymanych b. prezes

Wielka akcja CBA w Zakładach Chemicznych Police. Wśród zatrzymanych b. prezes

22.06.2017, godz. 14:16
CBA
foto: EAST NEWS

Centralne Biuro Antykorupcyjne nie spoczywa na laurach. Oprócz prowadzenia ogromnej akcji przeciwko osobom wyłudzającym VAT, nieustannie kontroluje spółki pod kątem rozmaitych innych nadużyć. Agenci Biura zatrzymali 22 czerwca aż dziesięć wysoko postawionych osób związanych z Zakładami Chemicznymi Police S.A. Wśród nich jest b. prezes spółki. Zarzuca się im, że przez ich działalność zakłady chemiczne straciły co najmniej 30 mln zł!

Zakłady Chemiczne Police S.A. należą do Grupy Azoty. Okazuje się, że zarządzające nimi osoby, według CBA, spowodowały w nich straty na co najmniej 30 mln zł i naraziły na stratę kolejnych 2,5 mln zł. W gronie zatrzymanych znalazł się sam były prezes, a także byli członkowie zarządu, dyrektorzy i kierownicy. Wszystkie dziesięć osób doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie usłyszały zarzuty. Do sądu trafiły też wnioski o tymczasowe aresztowanie całej grupy; CBA informuje, że w związku ze sprawą przeszukało kilkadziesiąt miejsc w całej Polsce – wśród nich są nie tylko biura, ale i prywatne mieszkania.

ZOBACZ TEŻ: CBA zbiera żniwo. Kolejna osoba zatrzymana ws. milionowych wyłudzeń VAT

Co zarzuca się zatrzymanym? Między innymi fikcyjne wypłaty milionowych kwot za usługi, które nigdy nie zostały wykonane, sprowadzanie do Polski z Afryki nieprzydatnych materiałów (również wartych krocie) z pełną świadomością dokonywania trefnego zakupu. Podejrzanym zarzuca się również przywłaszczanie środków majątkowych, przekroczenie uprawnień i oszustwa. CBA zaznacza, że lista zarzutów może się jeszcze wydłużyć, bo badane są kolejne wątki w sprawie.

ZOBACZ TEŻ: CBA: 9 pracowników Elektrowni Szczecin przyznało się do korupcji

Obecne władze Zakładów Chemicznych Police S.A. deklarują pełną współpracę ze służbami. Jak podaje CBA, działalność zakładów znajdowała się pod obserwacją od jakiegoś czasu, a śledztwo w końcu przyniosło wymierne efekty. „Kilka miesięcy temu nowy prezes Zakładów Chemicznych Police informował, że jego poprzednicy wykorzystywali służbowe karty kredytowe do celów prywatnych. Jak mówił, sfinansowane ze służbowych kart zostały np. zakupy klocków Lego, usługi w klubach go-go i operacje plastyczne” - informuje Polskie Radio.

Źródło: polskieradio.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: