SuperBiz wiadomości Wielka Brytania chciała opodatkować Polaków i innych imigrantów?

Wielka Brytania chciała opodatkować Polaków i innych imigrantów?

12.01.2017, godz. 11:33
Imigranci w Wielkiej Brytanii
Imigranci w Wielkiej Brytanii foto: SHUTTERSTOCK

Polacy oraz inni imigranci w Wielkiej Brytanii zapłacą dodatkowy podatek? O takim pomyśle rządu w Londynie pisała agencja Reutersa. W środę rzeczniczka brytyjskiej premier Theresy May zdementowała tę informację. Wcześniej podawano, że za każdego pracownika z UE pracodawcy mieliby płacić 1000 funtów rocznie.

Agencja Reuters zasugerowała się słowami brytyjskiego ministra ds. imigracji Robert Goodwill, który powiedział w środę na posiedzeniu komisji w Izbie Lordów, że podatek ten jest "czymś, co można by było wprowadzić" w odniesieniu do pracowników z państw Unii Europejskiej po Brexicie.

Zobacz również: Polska zapłaci za smog? Szykuje się pozew w Trybunale Sprawiedliwości UE

Rzeczniczka Downing Street oświadczyła jednak, że słowa Goodwilla zostały wyrwane z kontekstu i źle zrozumiane. - Wydaje się, że doszło do pewnej nadinterpretacji. Nie ma tego w planach rządu - wyjaśniała.

Obecnie w Wielkiej Brytanii obowiązuje takie samo prawo jak pozostały 27 krajach Unii Europejskiej w zakresie swobody przepływu osób. Brexit może to zmienić.

Minister Goodwill zapowiedział też możliwość uruchomienia programu, zgodnie z którym do Wielkiej Brytanii mogliby przyjeżdżać na krótkoterminowe kontrakty pracownicy rolni. Wielka Brytania wprowadziła już "podatek od pracownika", którym obciążane będą firmy zatrudniające pracowników spoza państw Unii Europejskiej. Zacznie obowiązywać od kwietnia.

 

Źródło: tvn24.pl/Reuters

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: