SuperBiz wiadomości Wielka transakcja PZU. Co to oznacza dla klientów Pekao i Aliora? [INFOGRAFIKA]

Wielka transakcja PZU. Co to oznacza dla klientów Pekao i Aliora? [INFOGRAFIKA]

08.12.2016, godz. 16:00
PZU może kupić bank Pekao za 3 mld euro
foto: Materiały prasowe

Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) odkupił od włoskiego UniCredit 32,8 proc. udziałów akcji w Banku Pekao. Jakie zmiany czekają klientów PZU, Pekao i Alior Banku (który też należy do Grupy PZU)? - Jest szansa na to, że "żubr" wróci do Polski - przekonuje w rozmowie z PAP prezes PZU Michał Krupiński.

- Dzięki sfinalizowanej transakcji PZU staje się największą grupą finansową w Europie Środkowo - Wschodniej będącą liderem zarówno w ubezpieczeniach, sektorze bankowym i zarządzaniu aktywami - podkreśla Michał Krupiński, prezes PZU. - Jestem przekonany, że istnienie tak mocnej instytucji finansowej z siedzibą w Warszawie w znaczący sposób wpłynie na stabilność finansową i perspektywy odpowiedzialnego rozwoju polskiej gospodarki.

Zobacz też: Akcje Pekao sprzedane za 10,6 mld zł. Nabywcami są PZU i PFR

Na giełdzie od rana w czwartek zyskują akcje PZU - wzrosły o ponad 4,4 proc. W tym samym czasie akcje Pekao spadły o 1,1 proc. A jakie zmiany odczują klienci Grupy PZU i banków Pekao oraz Aliora?

1. Czy Pekao i Alior Bank zostaną połączone?
Właściciel obu banków Grupa PZU wyklucza taką opcję. - Koszty synergii byłyby większe niż jej efekty. Stąd nie zamierzamy łączyć tych dwóch banków, to dwa różne modele biznesowe. Alior jest bankiem dość silnie wzrostowym, Pekao jest głównym bankiem korporacyjnym w Polsce" - powiedział PAP prezes Krupiński.

2. Powrót "Żubra"?
Czy do nazwy Pekao wróci słynny Żubr, który stał się symbolem banku? - Będziemy rozważać rebranding, jest szansa na to, że "żubr" wróci do Polski - zdradził prezes PZU.

3. Czy klienci PZU i Pekao odczują zmianę?
- To dobra wiadomość dla klientów PZU. Dostaną oni dostęp do większej ilości produktów. To także dobra wiadomość dla akcjonariuszy, transakcji zwiększa wartość spółki z punktu ich widzenia. To także dobra wiadomość dla pracowników. Powstaje największa grupa finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej, niekwestionowany lider w ubezpieczeniach, w zarządzaniu aktywami i jeden z liderów w sektorze bankowym - przekonuje w rozmowie z PAP Krupiński.

4. Co z dywidendami?
Prezes PZU zapewnił, że firma podtrzymuje zobowiązania "co do strategii dywidendowej tego banku i podejścia do klienta". - PZU nie zakłada żadnych zmian w dotychczasowej polityce dywidendowej. Zgodnie z nią, mniej niż 50 proc. wyniku netto podlega wypłacie w ramach rocznej dywidendy, nie więcej niż 20 proc. powiększa zyski zatrzymane (kapitał zapasowy) na cele związane z rozwojem organicznym i innowacjami oraz realizacją inicjatyw wzrostowych. Pozostała część może być wypłacona w ramach rocznej dywidendy lub może powiększyć zyski zatrzymane (kapitał zapasowy) w razie realizacji w danym roku istotnych nakładów związanych z realizacją założeń Strategii Grupy PZU - wyjaśnia Superbiz.pl Agnieszka Rosa z zespołu PR PZU SA/PZU ŻYCIE SA.

Sprawdź koniecznie: Chcesz kredyt na mieszkanie? Decyduj się szybko. Najlepsze oferty w grudniu [RANKING]

PZU i PFR kupią 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł. Cena nabycia jednej akcji wynosi 123 zł. PZU zakłada utrzymanie polityki wypłaty dywidendy w wysokości prawie 100 proc. osiągniętego zysku.

Struktura transakcji przewiduje nabycie przez PZU pośrednio 20 proc. akcji Pekao na zamknięcie transakcji, za łączną kwotę w wysokości 6,5 mld zł. Jednocześnie PFR nabędzie bezpośrednio od UniCredit 12,8 proc. akcji Pekao za 4,1 mld zł.


tagi: alior Pekao pzu
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: