SuperBiz wiadomości Wielki atak na wirtualną giełdę. Hakerzy ukradli bitcoiny warte 65 mln dolarów

Wielki atak na wirtualną giełdę. Hakerzy ukradli bitcoiny warte 65 mln dolarów

03.08.2016, godz. 13:34
Hakerzy ukradli 65 mln wirutalnej waluty Bitcoin
foto: SHUTTERSTOCK

Rynek wirtualnej waluty przeżył wstrząs po tym, jak hakerzy okradli największą platformę wymiany bitcoinów na dolary. Oszuści wyprowadzili z wirtualnej giełdy blisko 120 tys. bitcoinów. To najpoważniejsze włamanie na ryku bitcoina od 2014 roku. Ze względu na skalę kradzieży, handel na parkiecie został zawieszony, a przeceny bitcoina w tym tygodniu sięgnęły 20 procent.

Do włamania doszło na giełdzie Bitfinex w Hongkongu. Z doniesień Bloomberga wynika, że z parkietu zniknęło 119 756 bitcoinów. Straty są szacowane na 65 mld dolarów. Po odkryciu przestępstwa giełda wstrzymała wypłaty i przyjmowanie depozytów we wszystkich walutach, mimo że skradziono wyłącznie bitcoiny.

W zeszłym roku giełda rozpoczęła współpracę z zarejestrowaną w Kalifornii firmą BitGo. co miało zwiększyć zakres bezpieczeństwa depozytów online. W trosce o waluty użytkowników przechowywane on-line BitGo wykorzystuje zabezpieczenie wielokrotnego podpisu.

Przeczytaj również: Wiemy, kim jest twórca Bitcoina – najsłynniejszej wirtualnej waluty

W dalszym ciągu za bitcoina trzeba zapłacić więcej niż na początku roku, jednak w ciągu tygodnia wirtualna waluta potaniała o ok. 100 dolarów. Jeżeli wierzyć wyliczeniom CoinDesk, to na przełomie lipca i sierpnia z kapitalizacji rynkowej wycofano bitcoiny warte 1,5 mld dolarów.

- Bitfinex jest obecnie zablokowany, znajduje się w trybie dochodzenia. W ciągu najbliższych kilku dni na pewno nie będziemy mogli powiedzieć niczego więcej – napisał w oficjalnym oświadczeniu Peter Todd, konsultant ds. kryptografii i tzw. blockchain tech, który pracował nad wykorzystywanym w bitcoinach kodem.

Atak hakerów na giełdę w Hongkongu to najpoważniejsze włamanie na rynek bitcoina od 2014 r., kiedy to cyberprzestępcy zrabowali giełdę MT Gox, doprowadzając ją do bankructwa.
Kolejnym celem ataków mógłby stać się OKCoin – giełda, która dominuje pod względem wymiany bitcoinów na chińskie juany.

Źródła: bloomberg.com, bankier.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: