SuperBiz wiadomości Wielki mecz Lecha Poznań z FC Basel. Szwajcarzy warci 3 razy więcej niż Polacy

Wielki mecz Lecha Poznań z FC Basel. Szwajcarzy warci 3 razy więcej niż Polacy

29.07.2015, godz. 19:00
FC Basel
Marek Suchy i Yoric Ravet podczas meczu Grasshopper Club Zurych - FC Basel foto: EAST NEWS

Dziś w Poznaniu zmierzą się mistrz Polski Lech Poznań i grający w szwajcarskiej pierwszej lidze FC Basel. Kluby grają o wysoką stawkę – awans do Ligi Mistrzów. Wysokie są też wartości obu drużyn, ale Szwajcarzy są warci prawie trzy więcej niż nasi mistrzowie.

Łączna wartość rynkowa całego zespołu Lecha Poznań to prawie 19 mln euro (ok. 78 mln zł). Z kolei wartość FC Basel wycenia się na aż 53 mln euro (ok. 217 mln zł) – wynika z danych publikowanych przez serwis transfermarkt.de. Pod względem kwot na murawie spotkają się więc Dawid z Goliatem.

ZOBACZ TEŻ: Finał Ligi Europy. Ile jest wart Dnipro Dniepropetrowsk i FC Sevilla?

Najcenniejszym graczem w Lechu jest urodzony w 1995 r. Karol Linetty – jego wartość rynkowa to aż 3 mln euro (ok. 12 mln zł). Na drugim miejscu są ex aequo Dawid Kownacki i Tomasz Kędziora (warci po 1,5 mln euro – 6 mln zł), a na trzecim Węgier Gergő Lovrencsics wart 1,1 mln euro (ponad 4 mln zł).

ZOBACZ TEŻ: Liga Europy. 12 milionów euro. Tyle wart jest Grzegorz Krychowiak, Polak grający w finale LE

Choć to imponujące kwoty, to są niczym w porównaniu z FC Basel. Tu najdroższy jest środkowy napastnik Breel Embolo. Jego wartość wyceniana jest na 8 mln euro (ok. 32 mln zł). Drugie miejsce zajmuje lewy napastnik Shkelzen Gashi (5,5 mln euro – ok. 22,5 mln zł), a trzecie bramkarz Tomás Vaclík (4,75 mln euro – ponad 19 mln zł). Miejmy nadzieję, że te wartości nie przełożą się na wynik dzisiejszego spotkania i Lech okaże się niepokonany.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: