SuperBiz wiadomości Wielki Piątek stał się dniem wolnym od pracy, tylko że nie w Polsce

Wielki Piątek stał się dniem wolnym od pracy, tylko że nie w Polsce

07.03.2017, godz. 15:44
Węgierski parlament
Węgierski parlament foto: SHUTTERSTOCK

Na Węgrzech liczba dni wolnych od pracy w święta, które mogą przypadać w dni robocze, wzrosła z 10 do 11 dni w roku. Węgierski parlament poparł we wtorek pomysł wprowadzenia w Wielki Piątek dnia wolnego od pracy. Wniosek w sprawie zmiany przepisów złożyły: partia rządząca, Fidesz oraz Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa – donosi Dziennik.pl.

- Możemy sobie pozwolić na jeden dodatkowy dzień odpoczynku – powiedział 7 marca podczas konferencji prasowej Zoltan Balog, minister ds. zasobów ludzkich. Jak zaznaczył, mieszkańcy 14 państw z Unii Europejskiej nie pracują w Wielki Piątek. Ponadto liczba dni wolnych od pracy nie zawsze przekłada się na gorsze wyniki gospodarcze kraju – argumentował. Przykładowo, w Niemczech aż 17 świąt, które mogą przypadać w dni robocze, uczyniono dniami wolnymi od pracy. Jak podkreślił, zakaz pracy w Wielki Piątek sprzyja odbudowie fundamentów kultury chrześcijańskiej na Węgrzech. Wprowadzenie dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek zapowiadał w zeszłym roku węgierski premier, Viktor Orban.

Zobacz także: Zakaz pracy w niedzielę w całej Unii? Tego chce Sojusz

Wielki Piątek stał się dniem wolnym od pracy na Węgrzech, ale Polacy i tak mają lepiej. Mamy ustawowo zagwarantowanych 13 dni wolnych od pracy w ciągu roku. Należą do nich: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy (Śmigus-dyngus), Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki), Boże Ciało, Wniebowzięcie NMP, Dzień Wszystkich Świętych, Narodowe Święto Niepodległości, Boże Ciało, pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia oraz drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Oprac. na podst. wiadomosci.dziennik.pl, kalbi.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: