SuperBiz wiadomości Wielki Post pozwala zaoszczędzić nawet 500 zł [INFOGRAFIKA]

Wielki Post pozwala zaoszczędzić nawet 500 zł [INFOGRAFIKA]

01.03.2017, godz. 13:56
PIENIĄDZE KARTA BANKOMAT PLATNOŚĆ TELEFONEM SKARBONKA
foto: SHUTTERSTOCK

Rozpoczynający się Wielki Post może korzystnie wpłynąć nie tylko na naszą sferę duchową, ale i ekonomiczną. Wystarczy zrezygnować z wybranych przyjemności i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Wielki Post to okazja do zaoszczędzenia gotówki. Wystarczy na 40 dni zrezygnować z wybranych przyjemności, by zaoszczędzić od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych. Jak to zrobić?

Zobacz również: Ile kosztuje firmę obsługa księgowa?

Ponad 90 proc. Polaków kupuje słodycze. Nie brakuje takich, którzy każdego dnia muszą zjeść coś słodkiego. Z badania GfK „Polska na widelcu” wynika, że aż 24 proc. respondentów deklaruje, że czekoladę oraz batony i wafle je przynajmniej dwa razy w tygodniu. Tak samo często 19 proc. ankietowanych spożywa cukierki. W czasie Wielkiego Postu wielu miłośników słodyczy rezygnuje z łakoci. Ile na tym mogą zaoszczędzić? Jeśli założymy, że każdego dnia Kowalski kupuje smakołyk za ok. 2 zł (tyle zwykle kosztuje baton lub 100 g cukierków), to w ciągu 40 dni prawdziwy łasuch zaoszczędzi 80 zł. Osoby, które jedzą smakołyki 3-4 razy w tygodniu zostawią w portfelu ok. 40 zł.

Co ciekawe, badanie GfK pokazało, że w grupie 20 proc. rodzin o najwyższych dochodach konsumuje się ponad 2-krotnie więcej słodyczy w ujęciu ilościowym niż w grupie 20 proc. gospodarstw najbiedniejszych.

Sprawdź koniecznie: Nowa lista leków refundowanych

Na czas Wielkiego Postu Polacy rezygnują też z picia alkoholu. Ile na tym zaoszczędzić może statystyczny Kowalski? Z badania „Tackling Harmful Alcohol Use: Economics and Public Health Policy” sporządzonego przez OECD wynika, że statystyczny Polak wypija rocznie 10,3 litra czystego alkoholu. Trunek numer jeden to piwo, dwa - trunki na bazie spirytusu i trzy - wino.

Najczęściej Polacy piją w weekendy. Zatem jeśli założymy, że w w Wielki Post rezygnujemy z większych imprez i tzw. domówek, na których w weekend wypijamy 4 piwa albo butelkę wina (0,75 l) lub  wódki (0,5 l), to w ciągu 6 weekendów zaoszczędzimy odpowiednio: ok. 60 zł (piwo za 2,5 zł) i ok. 120 zł (butelka wina lub wódki za 20 zł).

Czytaj też: Wielkie zmiany w skarbówce

Wielki Post to też okazja to rzucenia palenia. Palacz wypala zwykle paczkę dziennie. Zatem na papierosy wydaje ok. 13 zł każdego dnia. Jeśli zrezygnuje z tego na 40 dni, to w kieszeni zostaje 520 zł.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: