SuperBiz wiadomości Wielki skandal korupcyjny w Hiszpanii. Dzisiaj rusza historyczny proces

Wielki skandal korupcyjny w Hiszpanii. Dzisiaj rusza historyczny proces

04.10.2016, godz. 12:16
Rusza największy w historii Hiszpanii proces antykorupcyjny
foto: SHUTTERSTOCK

W Hiszpanii rozpoczyna się antykorupcyjny proces, w który są zamieszani członkowie rządu. 37 osób usłyszało zarzuty korupcji. Wielu z nich pełniło kluczowe stanowiska pod egidą znajdującej się u władzy Partii Ludowej. Skandal stawia w niekorzystnym świetle obecnego lidera partii rządzącej i premiera Hiszpanii, Mariano Rajoya. O co chodzi w sprawie Gürtela?

Sprawa wyszła na jaw, kiedy jeden z pracowników położonego niedaleko stolicy urzędu poinformował policję o próbie przekupstwa. Członek Partii Ludowej (hiszp. Partido Popular, PP) stwierdził, że koledzy z partii próbowali wręczyć mu łapówkę w wysokości 260 tysięcy euro. Próbowali wpłynąć na decyzję dotyczącą zagospodarowania przestrzennego. Donosem zajęli się funkcjonariusze policji, a później – prokuratura.

Dochodzenie wykazało, że zorganizowana grupa kontrolowana przez dwóch polityków z Partii Ludowej wpływa na wyniki przetargów publicznych w Madrycie i Walencji. Obu członkom PP grozi do 40 lat więzienia. Zarzuty usłyszał m.in. José Luis Bárcenas Gutiérrez, były senator i skarbik PP. Twierdzi on, że najwyżsi rangą członkowie partii zdawali sobie sprawę z oszustw. Może ukrywać na szwajcarskich rachunkach bankowych nawet 50 mln euro. Oskarżone zostały również: Ana Mato, była minister zdrowia oraz była prezydent Autonomicznego Regionu Madrytu.

Zobacz także: Hiszpanie nie chcą przechodzić na emeryturę

To nie jedyny skandal, w który uwikłani są członkowie Partii Ludowej. W latach 1999 – 2000 w sześciu regionach rządzonych przez PP stwierdzono masowe wręczanie łapówek, w wyniku czego doszło do defraudacji 449 mln euro z pieniędzy podatników. W centrum afery znalazł się Francisco Correa – biznesmen popularnie nazywany Don Vitem, co stanowi nawiązanie do słynnego „Ojca chrzestnego". Don Vito nie tylko przekupywał urzędników, ale także prezentował członkom PP samochody, opłacał im pobyty w hotelach i urządzał przyjęcia urodzinowe ich dzieci. Ponadto Antonio Hernández Mancha, były senator i niegdysiejszy szef Sojuszu Ludowego (obecnie Partii Ludowej) jest zamieszany w aferę Panama Papers.

Pierwsze materiały dotyczące startującego 4 października procesu wypłynęły w 2009 roku. Skandal korupcyjny został nazwany „sprawą Gürtela" – tak tłumaczy się na język niemiecki nazwisko „Correa". O procesie napisał m.in. serwis wiadomosci.com., który zapowiedział, że do końca marca mają trwać przesłuchania podejrzanych. Następnie zeznania będą składać świadkowie.

Źródła: abcnews.go.com, thelocal.es, bbc.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: