SuperBiz wiadomości Wielkie kontrole PIP. Urząd sprawdzi, czy sklepy przestrzegają zakazu handlu

Wielkie kontrole PIP. Urząd sprawdzi, czy sklepy przestrzegają zakazu handlu

05.08.2016, godz. 15:52
Wielkie kontrole PIP. Urząd sprawdzi, czy sklepy przestrzegają zakazu handlu 15 sierpnia
foto: SHUTTERSTOCK

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała masowe kontrole w sklepach, które będą czynne 15 sierpnia. Ostatnio kontrole o tej skali miały miejsce osiem lat temu. PIP zajmie się placówkami handlowymi w związku z tym, że Polacy notorycznie łamią zakaz pracy w handlu w święta.

Zastępca głównego inspektora pracy Zbigniew Ryfka zapowiedział 4 sierpnia wzmożone kontrole w sklepach, które będą czynne w dzień wolny od pracy, 15 sierpnia. Komunikat w wzmożonych kontrolach 15 sierpnia pojawił się na oficjalnej stronie PIP. Tego dnia w Polsce obchodzone są aż dwa święta – państwowe i kościelne. Są to: Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny (tzw. Święto Matki Boskiej Zielnej) oraz Święto Żołnierza Polskiego. Zgodnie z polskim prawem tego dnia obowiązuje zakaz handlu, który ma zastosowanie do pracowników etatowych.

Kontrole zostaną przeprowadzone na terenie całego kraju. W każdym podlegającym PIP okręgu będzie ich minimum 15. Inspektorat zapowiedział, że sprawdzi legalność zatrudnienia cudzoziemców pracujących w Polsce, w tym warunki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Inspektorzy zapoznają się z bieżącą ewidencją czasu pracy i upewnią się, czy respektowane jest prawo pracowników do odebrania dnia wolnego od pracy. Przeanalizują także adekwatność wynagrodzenia do przepracowanego czasu i zasadność podpisania umowy cywilnoprawnej.

Przeczytaj również: Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, koniecznie to przeczytaj

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od 2007 roku. Nie są nim objęci właściciele placówek handlowych oraz osoby pracujące w oparciu o umowy cywilnoprawne. Jeżeli jednak praca w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło nosi znamiona umowy o pracę (jest wykonywana w określonym miejscu i czasie, pod nadzorem kierownictwa), nie powinna być wykonywana, a pracownikowi należy się umowo o pracę – przypomina PIP. Inspekcja spróbuje m.in. ustalić, czy pracownicy cywilnoprawni powinni zostać zatrudnienie na etat.

Jak podaje tvn24bis.pl, złamanie zakazu handlu w niedzielę może skutkować mandatem w wysokości 1 – 2 tys. zł, a w przypadku notorycznego łamania przepisów – grzywną w kwocie 5 tys. złotych. Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, właścicielowi placówki handlowej grozi kara pieniężna do 30 tys. złotych.

Papieskie samochody zostały poświęcone przez kard. Stanisława Dziwisza. Na aukcję zostaną wystawione wraz z oryginalnymi, papieskimi tablicami rejestracyjnymi od K1 do K4 POPE.

Źródła: pip.gov.pl, tvn24bis.pl, kalendarzswiat.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: