SuperBiz wiadomości Więźniowie pracują dla supermarketów, firm budowlanych i poczty

Więźniowie pracują dla supermarketów, firm budowlanych i poczty

05.12.2016, godz. 14:26
areszt, więzienie
foto: Super Express

Więźniowie zastępują pracowników wielu firm. Na rynku brakuje rąk do pracy, zatem wiele firm składa oferty pracy więźniom. W zewnętrznych przedsiębiorstwach pracuje o 60 proc. więcej osadzonych niż przed rokiem.

Więźniowie pracują już m.in. dla Tesco, Kauflandu, Poczty Polskiej, Cersanitu. W zewnętrznych firmach zatrudnionych jest 4,3 tys. więźniów, to o 60 proc. więcej niż przed rokiem – informuje „Rzeczpospolita”. W sumie odpłatnie pracuje już 12,5 tys. skazanych (m.in. w przyzakładowych fabrykach).

Pracowników za więziennymi murami szukają firmy, w których brakuje rąk do pracy. Ostatnio zwolniło się wiele etatów w handlu czy usługach. Wsparcia u nich szukają firmy, w których w okresie przedświątecznym ruch wyraźnie się nasila, m.in. Poczta Polska, supermarkety (np. Tesco).

Współpraca z osadzonymi się opłaca. Powód? Średnia płaca więźniów wynosi niecałe 1,8 tys. zł brutto. Za osadzonego pracownika nie płaci się składek zdrowotnych i zasiłków chorobowych. Pracownika penitencjarnego nie obowiązuje Prawo pracy.

Zobacz: Więźniowie muszą brać się do roboty

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: