SuperBiz wiadomości Wizyta Angeli Merkel w Polsce [ZDJĘCIA]

Wizyta Angeli Merkel w Polsce [ZDJĘCIA]

07.02.2017, godz. 22:49
Wizyta Merkel w Polsce
foto:

Kanclerz Angela Merkel rozpocznie wizytę w Warszawie o godzinie 14 od spotkania z szefową polskiego rządu Beatą Szydło. Następny przystanek to Pałac Prezydencki i rozmowa z prezydentem Dudą, a według nieoficjalnych informacji, o godz. 18 w hotelu Bristol kanclerz Niemiec spotka się z Jarosławem Kaczyńskim.

22:00 Zakończyła się wizyta kanclerz Angeli Merkel w Polsce.

21:08 Angela Merkel jedzie na lotnisko.

21:02 Uroczysta kolacja już się zakończyła. Angela Merkel przygotowuje się do wyjazdu z Polski.

19:40 Rozpoczęła się uroczysta kolacja w Łazienkach Królewskich. To spotkanie podsumowujące dzisiejszą wizytę Angeli Merkel w Polsce.

19:15 Zakończyło się spotkanie Merkel-Kaczyński. Najważniejszą z poruszanych kwestii była przyszłości Unii Europejskiej i Brexit. – Była to rozmowa w dobrej atmosferze, rozmowa osób, które się znają i są w stanie ze sobą rozmawiać – powiedział po spotkaniu prezes PiS. Angela Merkel jedzie już na kolację wydawaną przez Beatę Szydło w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

19:10 Spotkanie Merkel-Kaczyński trwa już ponad godzinę.

18:50 Na godz. 19.20 planowana jest kolacja Angeli Merkel z Beatą Szydło.

18:10 Grzegorz Schetyna (PO) po spotkaniu z Angelą Merkel:  pytałem o migracje, o zagrożenie wynikające z niekotrolowanej migracji. Rozmawialiśmy też o demokracji parlamentarnej, o Trybunale Konstytucyjnym. Schetyna i Merkel rozmawiali także o przyszłości Donalda Tuska.

18:02 Rozpoczęło się spotkanie Angeli Merkel z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS.

18:00 Angela Merkel przyjechała do hotelu Bristol na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim

17:55 Jarosław Kaczyński, prezes PiS, przyjechał do hotelu Bristol w Warszawie

17:20 Spotkanie Angeli Merkel z przedstawicielami PO i PSL, czyli sojusznikami z Parlamentu Europejskiego. Około godz. 18 Merkel ma się spotkać z Jarosławem Kaczyńskim.

17:10 Zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Angelą Merkel. Poruszono 3 zasadnicze kwestie: sytuacja na Ukrainie, więź euroatlantycka, przyszłość Unii Europejskiej i potrzeba szukania jedności europejskiej i odzyskanie zaufania obywateli. W tych trzech kwestiach nie ma różnic między Polską a Niemcami. Przedstawiciele obydwu państw uznali, że potrzeba więcej takich polsko- niemieckich spotkań.

15:30 Zakończyła się konferencja prasowa Szydło i Merkel. Teraz kanclerz RFN spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

15:29 Merkel: polsko-niemiecka współpraca opiera się na trzech filarach: współpracy politycznej; społeczeństw obywatelskich i gospodarczej.

15:19 - Mamy po części podobne poglądy na obronność czy unię energetyczną - powiedziała Merkel. Kanclerz Niemiec dodała, że szersze rozmowy na temat przyszłości Europy odbędą się wieczorem podczas współnej kolacji.

15:13 - Nasze rozmowy dotyczyły tego co możemy wspólnie zrobić w Unii Europejskiej. Pojawił się temat pakietu klimatycznego - powiedziała kanclerz RFN. Merkel pochwaliła również i wspominała "Solidarność". Podkreśliła znaczenie wolnych i pluralistycznych mediów oraz niezwisłość sądów w demokratycznych społeczeństwach.

15:09 - Chcemy, aby ta partnerska współpraca polsko-niemiecka się rozwija - powiedziała premier Szydło na wspólnej konferencji prasowej po pierwszej dziś rozmowie z kanclerz Merkel w Warszawie.

15:00 Kanclerz Niemiec po raz ostatni odwiedziła Warszawę 26 sierpnia zeszłego roku. Wzięła wówczas udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej.

14:20 Po odebraniu defilady kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego szefowe rządów Polski i Niemiec udały się na spotkanie. Rozmowy premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel zaplanowano na godzinę. Później szefowe rządów spotkają się z dziennikarzami.

14:08 Służby prasowe Kremla informują, że dzień przed wizytą kanclerz Niemiec do Polski, odbyła rozmowę z Władimirem Putinem. Miała ona dotyczyć wojny na wschodzie Ukrainy, gdzie w ostatnich dniach doszło do nasilenia walk między prorosyjskimi rebeliantami i wojskami ukraińskimi. - Niemiecka kanclerz i rosyjski prezydent uzgodnili, że należy podjąć nowe wysiłki, żeby zapewnić przestrzeganie rozejmu, i poprosili ministrów spraw zagranicznych oraz swych doradców, aby pozostawali w ścisłym kontakcie - podkreślił rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

14:05 "Czołem żołnierze" - powiedziała po polsku do kompanii honorowej Angela Merkel podczas uroczystego powitania. Wizyta rozpoczęła się od wysłuchania obu hymnów narodowych.

13:59 Szefowa niemieckiego rządu przyjechała do Kanclerii Prezesa Rady Ministrów, gdzie została przywitana przez m.in. premier Beatę Szydło i szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego

13:55 Premier Beata Szydło oczekuje na przyjazd kanclerz Niemiec Angeli Merkel

Według oficjalnego harmonogramu, niemiecką szefową rządu powita w Warszawie premier Beata Szydło. Następnie o godzinie 15:45 zaplanowane jest spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Czytaj również: Angela Merkel – od działaczki młodzieżówki po Cesarzową Europy [GALERIA]

Merkel spotka się także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Według nieoficjalnych informacji spotkanie niemieckiej kanclerz z szefem PiS ma się odbyć ok. godziny 18 w warszawskim hotelu Bristol.

Prezes PiS w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung" opublikowanej we wtorkowym wydaniu, podkreślił, że zwycięstwo kanclerz Niemiec Angeli Merkel to najlepszy z polskiego punktu widzenia wynik wyborów do Bundestagu. Zdaniem Kaczyńskiego kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz, do niedawna przewodniczący Parlamentu Europejskiego, "ma słabość do Rosji".

Kanclerz RFN w planach ma również rozmowę z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w naszym kraju. Z inicjatywy niemieckiej dojdzie też do spotkania z liderami Platformy Obywatelskiej, Grzegorzem Schetyną i Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Oba te ugrupowania należą w Parlamencie Europejskich do jednej frakcji (Europejska Partia Ludowa - EPP) z niemieckim CDU, której przewodniczy Merkel.

Wizyta zakończy się kolacją wydaną z okazji wizyty niemieckiej kanclerz przez premier Szydło w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich o godzinie 19:20.

 

Źródło: Superbiz, TVN24, PAP

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: