SuperBiz wiadomości Szczyt G-20 w Hamburgu. O tym będą rozmawiać giganci

Szczyt G-20 w Hamburgu. O tym będą rozmawiać giganci

06.07.2017, godz. 14:43
DONALD TRUMP ANGELA MERKEL
DONALD TRUMP ANGELA MERKEL foto: AP

W piątek, 7. lipca o godz. 12.00 rozpocznie się dwudniowy szczyt grupy G-20 w Hamburgu. Obecnie przewodniczą jej Niemcy, a hasłem prezydentury jest „Kształtowanie zglobalizowanego świata". Dyskusje 19 państw, będących członkiem G-20 i Unii Europejskiej mają dotyczyć spraw gospodarczych, klimatu, handlu, finansów, zatrudnienia. Zagadnieniem, którym zajmą się przywódcy ma być także kwestia walki z terroryzmem oraz rozwiązania problemu uchodźców.

Po wygłoszeniu przemówienia w czwartek, 6. lipca w Polsce, prezydent USA Donald Trump udał się do Hamburga, gdzie w przeddzień szczytu G-20 spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Przywódcy państw mieli dyskutować o walce z terroryzmem i finansowaniu misji ONZ.

Zobacz także: Wizyta Donalda Trumpa w Polsce. Ile Warszawa wyda na komunikację zastępczą?

Podczas szczytu w Hamburgu odbędzie się również pierwsza osobista rozmowa Trumpa z Władimirem Putinem.
W liście do przywódców państw UE przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker wskazali, że kwestiami, którymi należy się zająć podczas szczytu G-20 będzie rola grupy na rzecz globalnej gospodarki; systemu handlowego; międzynarodowego systemu walutowo-finansowego.

Sprawdź również: Trump daje zielone światło na dostawy gazu z USA: „Ameryka jest gotowa pomóc Polsce”

Pozostałe zagadnienia to m.in. gospodarcze korzyści z działań klimatycznych, potencjał rewolucji cyfrowej; unikanie podatków i oszustwa podatkowe, a także walka z terroryzmem i jego finansowaniem. Dyskusja ma dotyczyć także wspólnej polityki dotyczącej odpowiedzialności za uchodźców i migrantów oraz partnerstwa z Afryką na rzecz inwestycji, wzrostu i zatrudnienia.

Źródło: /PAP /IAR

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: