SuperBiz wiadomości Wizyta księcia Williama i księżnej Kate w Polsce. Ile będzie kosztować przyjęcie pary książęcej?

Wizyta księcia Williama i księżnej Kate w Polsce. Ile będzie kosztować przyjęcie pary książęcej?

17.07.2017, godz. 12:00
Kate i William
foto: EAST NEWS

Brytyjska para książęca w poniedziałek 17. lipca wczesnym popołudniem wyląduje w Warszawie. Pojawi się najpierw w stolicy, gdzie powita ich polska para prezydencka, by na drugi dzień udać się do Gdańska. Spędzą noc z wtorku na środę ponownie w Warszawie, by nad ranem 19. lipca udać się dalej do Niemiec. Wizyta z pewnością będzie odbywać się w miłej i przyjaznej atmosferze, pokaże kraj i jego tradycję. Jednak by udało się ją zorganizować, potrzebna jest odpowiednia ochrona oraz organizacja ruchu w mieście. Odbędą się także oficjalne uroczystości, mające uczcić urodziny królowej Elżbiety II. O koszty organizacji zapytaliśmy Kancelarię Prezydenta RP.

Wizyta rozpocznie się 17. lipca w południe. Wtedy to ma przylecieć książę William i księżna Kate z dziećmi. Para prezydencka powita ich w Pałacu na Krakowskim Przedmieściu. Wspólnie odwiedzą w stolicy m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Łazienki Królewskie. Po zwiedzaniu czeka ich jeszcze wizyta w wieżowcu Warsaw Spire, gdzie spotkają się z młodymi przedsiębiorcami. Ma to stanowić symboliczne otwarcie "mostu Warszawa-Londyn", pomiędzy miastami i rozszerzyć możliwości rozwoju oraz inwestowania dla start-upów. Wieczorem książęca para weźmie udział w obchodach urodzin królowej Elżbiety II. Przewidziane jest przyjęcie na 600 osób, które odbędzie się w Oranżerii, w Łazienkach Królewskich. Podczas uroczystości William ma wygłosić przemowę przed zebranymi gośćmi, która jednocześnie zakończy pierwszy dzień wizyty.

Zobacz także: Już jest nowy projekt dot. opłaty abonamentowej! Wiceminister kultury o abonamencie RTV


Następnego dnia książęca para pojedzie do byłego obozu koncentracyjnego w Stutthof. Para królewska spotka się z pięcioma byłymi więźniami tego obozu. Kolejno pojedzie do Gdańska, gdzie zwiedzi m.in. Europejskie Centrum Solidarności, spotka się z założycielami Solidarności oraz weźmie udział w ulicznych obchodach na gdańskim rynku. Wtedy to William i Kate mają spróbować specjałów kuchni polskiej: zjeść pierogi oraz napić się tradycyjnego likieru. Obejrzą także mini przedstawienie w Teatrze Szekspirowskim.
Jej Królewskie Wysokości noc spędzą w Warszawie, by rano udać się do Niemiec. Po zwiedzaniu Berlina, Heidelbergu i Hamburga powrócą 21 lipca do Wielkiej Brytanii.

Sprawdź również: Nielegalni handlarze biletami szkodzą włoskiej sztuce. Sprzedają je po zawyżonych cenach


Bogaty program wizyty z pewnością przybliży królewskiej parze polską historię i tradycję oraz zbuduje pozytywny obraz kraju za granicą.
Wizyta odbędzie się na prośbę brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z dbaniem o relacje z najważniejszymi brytyjskimi partnerami w Europie. Uroczystości wiążą się jednak oczywiście z kosztami – nie tylko organizacji, ale przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa gości. Spytaliśmy zatem, jakie koszty przewiduje Kancelaria Prezydenta RP w związku z organizacją uroczystości. Otrzymaliśmy odpowiedź, że „koszty wizyty zostaną rozliczone po jej zakończeniu." Czekamy zatem na informację o konkretnej kwocie.

 

Źródło: / KPRP / PAP /tvn24.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: